Miris na pljesniv u kući može biti vrlo problematičan, ali evo nekoliko jednostavnih načina kako ga ukloniti. Uz djecu, kuhanje, duhanski dim, kućne ljubimce i svakodnevnu rutinu naš stan definiraju različiti mirisi i mirisi.

Tijekom dana obavijaju nas brojni mirisi; neki mogu biti divni – poput mirisa svježe pečenog kruha ili cvjetnog buketa. Ali da bi ovi ugodni mirisi preuzeli, prvo se moraju ukloniti svi loši mirisi.

Uvriježeno je mišljenje da čista kuća ne bi trebala mirisati, pa evo nekoliko jednostavnih savjeta kako da vaša kuća miriše na svjež zrak bez ikakvih troškova kao što to čine umjetni osvježivači zraka. Zahtijeva prirodne mirise. Prvo nekoliko puta dnevno otvorite prozore i pustite svježi zrak. Količina vremena u kojem ostavljate prozor otvoren varirat će od sezone do sezone, ali čak i tijekom zime korisno je samo malo otvoriti prozor.

Provjerite je li zrak svjež. Tek tada unesite miris u svoj stan. Nakon toga osigurajte da prirodni mirisi uđu tako da ne samo da će osvježiti zrak već će ga uz najmanje napora ispuniti svježinom od jednog do drugog kraja prostorije. To se može postići “pirjanjem” ovih mirisnih komponenti na vašem štednjaku. Koristite začinsko bilje i začine: cimet, klinčić, vaniliju, muškatni oraščić, limunovu travu i koru citrusa (limun, grejp, limeta i naranča) u loncu vode.

Pustiti da krčka na najslabijoj vatri dok ne ispuste sve arome. Kante za smeće vrlo dobro dezodoriraju kore agruma; samo utrljajte u dno njih ili vrećica i napunite kasnije, bilježeći veliku promjenu. Izvrstan je neutralizator svih vrsta stvari. Soda bikarbona, koja je poznata po svojim izvrsnim učincima u holističkom čišćenju kuće, također radi odličan posao kao neutralizator i osvježivač mirisa zbog svoje sposobnosti upijanja neugodnih mirisa.

To se postiže bazičnim, ali vrlo aktivnim spojem sode bikarbone i limuna, gdje soda bikarbona hvata mirise, dok limun uvodi zrak s citrusnim mirisom. Sastojci potrebni za izradu ovog domaćeg prirodnog osvježivača uključuju staklenku s poklopcima, jednu šalicu sode bikarbone i jedan limun srednje veličine. Zatim upotrijebite nož ili oštar kraj škara da izbušite rupe u poklopcu. Nakon toga uspite sodu bikarbonu u staklenku prije nego što ogulite limun; narežite kore na manje komade pa ih dodajte u staklenku.

Stavite ovaj “osvježivač” na problematična područja i stvorite više kombinirajući ih s različitim agrumima. Također, osvježite svoje kućne tepihe tako što ćete ih jednostavno posuti sodom bikarbonom nekoliko sati prije planiranog usisavanja kako bi neutralizirali sve mirise.

Eterična ulja imaju mnogo prednosti. Ako ste ikada bili na masaži u kojoj koriste eterična ulja, onda znate kako ona mogu oživjeti osjetila i potaknuti opuštanje dok istovremeno energiziraju tijelo kroz upijanje lijepih mirisa od strane kože koji ostavljaju osjećaj osvježenja i radosti.

I danas se u gotovo svakoj bolje opskrbljenoj trgovini mogu naći jeftini moderni difuzori za mirisanje prostora eteričnim uljima. Ispuštaju onaj tipičan miris na koji ćete vjerojatno naići u trgovinama i trgovačkim centrima, a koji ponekad uzrokuje glavobolju. Prilično je komplicirano napraviti pravi sastav eteričnih ulja da bude samo lijepog i laganog mirisa.

Da bismo vam pomogli, imamo jednostavan recept koji će osigurati da vaša kuća miriše svježe i čisto s prizvukom opuštanja. Pomiješajte dvije žličice ulja lavande s dvije žličice ulja limete. Ostavite ulja nekoliko dana kako biste bili sigurni da su se dobro izmiješala, a zatim ulijte u posudu za raspršivanje, dodajući oko 100 ml izopropilnog alkohola.

Poprskajte ovu mješavinu povremeno na zavjese ili tepihe i vaša će kuća mirisati svježe u hodniku. Također, možete nanijeti nekoliko kapi ove mješavine na filtar klima uređaja. Aromatični uređaji ponekad mogu emitirati neugodne mirise po cijelom domu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here