Bora Đorđević preminuo je u 72. godini, ali iza sebe je ostavio toliko hitova, toliko pjesama na kojima su odgajane cijele generacije. Dok cijela regija tuguje zbog Borine tužne smrti, nešto sasvim drugo događa se u tekstu koji je objavio hrvatski medij 24sata.hr.

Odlučili su se fokusirati na Borin nacionalizam i ovime ga nazivati ​​četničkim vojvodom”. Koriste to kako bi marginalizirali golemi uspjeh i pečat koji je ostavio u glazbi.

Godine 1982. skandal je bio velik zbog pjesme “Na zapadu ništa novo”, jer je nosila stihove poput “budale ginu za ideale” i “idioti dižu bune i ginu”. “Cijeli Subnor se digao na noge”, dio je teksta hrvatskog medija 24sata .hr.

Pjesma “Pogledaj dom svoj, anđele” mogla bi potaknuti rat i osvetu. Možda je impresivno, ali nije na čast autoru. Koja je interpretacija te pjesme ispravna? “Genijalni pjesnik, veliki roker, nikad nije bio ambasador vedrine, bio je pesimist, desničar, nacionalista, a 2012. godine proglašen je četničkim vojvodom”, piše ispod.

Istaknuo je da je u Srbiji u tom području postignut veliki napredak u liječenju rijetkih bolesti, posebno hemofilije i spinalne mišićne atrofije, tema panela “Kako poboljšati kvalitetu života oboljelih od rijetkih bolesti”. Ističući napredak u liječenju, Dejan Petrović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja hemofiličara Srbije, istaknuo je da su osnovni razlozi za osnivanje Udruženja prije 24 godine to što tada nije bilo terapije, a bilo je i velikih neznanje o hemofiliji kao rijetkoj bolesti u društvu.

Bolje da se ne zadržavam na svojim formativnim godinama, kada je terapija bila gotovo nečuvena. Osim toga, od tada je postignut daleko veći napredak. Iako potpuni lijek za hemofiliju nije dostupan, današnji lijekovi su sigurni i učinkoviti jer sprječavaju unutarnje krvarenje, kao i s njim povezane komplikacije.

„Ovi tretmani dostupni su u Srbiji, kao i u mnogim razvijenim zemljama Evrope i sveta“, rekao je Dejan Petrović. U Srbiji ima oko 1000 osoba s rijetkim poremećajima krvarenja, uključujući oko 600 osoba s hemofilijom, od kojih je 150 djece.’ integrirani u društvo. Uz odgovarajući tretman, – sva pravila razvijena za tu svrhu u zemlji! Treba ih primjenjivati ​​kao i za sve druge EU dokumente.

U Srbiji i djeca i odrasli pacijenti koji boluju od hemofilije mogu imati koristi od ovakvih inovativnih terapija namijenjenih poboljšanju kvalitete života izbjegavanjem krvarenja i omogućavanjem osobe da češće sudjeluje u svakodnevnim aktivnostima. Petrović je naglasio da, iako je učinjen značajan iskorak u smislu povećanja učinkovitosti terapije i njezine udobnosti za pacijente, otvara se sasvim novo pitanje dostupnosti terapije.

Oboljeli od hemofilije moraju ići u bolnicu kako bi dobili terapiju, ali nema razloga zašto im se to liječenje ne može pružiti izravno kod kuće, primjerice u najbližoj ljekarni. Kod nas su oboljelima od hemofilije, posebice djeci, dostupne najsuvremenije terapije, a na razini smo otkrivanja djece sa SMA probirom. Olivera Jovović, predsednica NORBS-a, istakla je da su se značajne promene dogodile u oblasti spinalne mišićne atrofije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here