Ljudska rasa je puna te bogate raznolikosti, a možda su upravo ona egzotična plemena koja kao da su zaboravljena od modernog svijeta dio tog fascinantnog mozaika. Jedno od najneobičnijih i svakako zanimljivih je pakistansko pleme Kalash, za koje mnogi nisu čuli, ali ima izuzetno zanimljivu i drevnu povijest koja ga čini tako posebnim.

Podrijetlo ovog plemena obavijeno je velom tajne, a jedna od najzanimljivijih teorija je da su potomci slavnog vojskovođe Aleksandra Velikog, što dodatno povećava interes za njih.

Danas pleme Kalash broji jedva 5000 i jedna je od najrjeđih i najneobičnijih zajednica na svijetu. S jedinstvenom tradicijom, običajima i karakterističnom nošnjom, ovo malo ali nevjerojatno egzotično pleme privlači znatiželju istraživača, antropologa i putnika diljem svijeta u svoje udaljene doline. Svjetlija kosa i plave oči čine ih drugačijim od ostalih Pakistanaca što ih dodatno izdvaja od okolnih naroda s kojima nemaju nikakve kulturne ili etničke sličnosti.

Zanimljivo je da su proučavajući genetski materijal žena Kalaša i pronalazeći neke prilično zanimljive genetske korespondencije koje te žene stavljaju nadomak rubova Azije i Europe, došli do podudarnosti s makedonskim podrijetlom—to samo dodatno podupire teoriju da njihovi su preci mogli imati neke veze s vojskom Aleksandra Velikog.

Njihovi vjerski rituali čine ostalo, na primjer, korištenje svetih pića, posebno vina. Budući da se u staroj Grčkoj vino povezivalo s bogom Dionizom, može se pretpostaviti da je ta tradicija nekako preživjela kroz stoljeća u ritualima plemena Kalash. Također, vjera u podzemni svijet koji nazivaju Palalo- povezuje se s grčkom mitologijom i njihovim konceptom podzemnog svijeta Tartara.

Pakistanski genetičar, dr. Kasim Ayub, proučavajući DNK plemena došao je do zaključka da unatoč nekim jasnim pokazateljima koji bi mogli upućivati ​​na povezanost s Aleksandrom Velikim, poput fenotipa svijetlih očiju, pleme Kalash nema izravnu vezu s antičko grčko nasljeđe. Mjesto na UNESCO-vom popisu zaštićenih kultura bilo je nešto što im je, unatoč ovom negativnom rezultatu i sličnim, njihova kultura na kraju osigurala.

Njihova tradicija, jezik i običaji čine ih doista jedinstvenim narodom u današnjem svijetu. Zanimljivo je da pleme Kalaš ima i svoj jezik, koji spada u dardsku grupu jezika, a nedavno su dobili i svoje pismo, što je veliki korak ka očuvanju njihovog kulturnog identiteta.

Meni je jedan od najzanimljivijih aspekata u vezi s njihovim načinom života: njihova vjerovanja o čistim i nečistim stvarima. Čiste stvari za Kalash su: koze, planine i ljudi – dok su nečiste kokoši, jaja, dlake (dakle žene se tajno češljaju), osim toga žene za vrijeme menstruacije i nakon poroda koje se tada drže u posebnoj kući.

Ovaj običaj pokazuje koliko je komplicirana njihova kultura utemeljena na tradicionalnim vrijednostima i duboko ukorijenjenim uvjerenjima. Žene ovog plemena pojavljuju se u upečatljivoj simboličnoj tradicionalnoj nošnji.

Odjevna kombinacija, koja se naziva “chui”, sastoji se od crne haljine s produženim rukavima ukrašenom raznobojnim detaljima na rubovima. Na glavama nose i posebne kape poznate kao “kupasi”, koje izgledaju poput kruna s trakama od vunenog pletiva na stražnjoj strani i dodatno ukrašene školjkama, gumbima i zvončićima.

Ogrlice od raznobojnih perli su obavezne, a ponosno ih nose sve žene, što je simbol njihove kulture i identiteta. Iako malobrojno, pleme Kalash plete čaroliju diljem svijeta svojom bogatom kulturom, živopisnim običajima i bizarnim vjerama nudeći zaviriti u alternativni, gotovo zastarjeli način života čiji duh nastavlja preživjeti unatoč izazovima iz modernih vremena .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here