NAJČITANIJE DANAS: 

Izvještaj o tragičnom slučaju smrti šesnaestogodišnje devojčice iz Sarajeva izazvao je veliku zabrinutost i raspravu o sigurnosti stomatoloških zahvata. Prema izjavama njenog oca, devojčica Džejla preminula je nakon što je pretrpjela ozbiljne komplikacije tokom rutinskog stomatološkog zahvata. Nakon što je popravila zub, primila je lijek i antibiotik, njeno stanje se brzo pogoršalo, što je dovelo do razvoja apscesa koji se proširio na pluća i srce.

Detalji slučaja

Džejla je prvi put posjetila zubara 30. septembra, a hospitalizovana je 2. oktobra. Tokom boravka u bolnici, obavila je dvije operacije i dijagnosticirana su joj tri različita sojeva bakterija. Iako je obdukcija završena, rezultati još nisu objavljeni, što dodatno pojačava zabrinutost javnosti.

Mogućnosti komplikacija

Stručnjaci ističu da ovakvi slučajevi, nažalost, nisu jedinstveni. Dr Mia Rakić, specijalistkinja parodontologije i oralne medicine, objašnjava da specifična anatomija usne šupljine može olakšati širenje infekcija u sistemsku cirkulaciju. Oralna šupljina je bogata krvnim sudovima, što omogućava brzi prodor infekcija u organizam.

Biološke osnove

Usna šupljina, kao jedno od “ulaznih vrata” organizma, sadrži brojne usko povezane strukture. Zbog toga, ukoliko dođe do infekcije, tijelo reaguje stvaranjem lokalnog apscesa, ali ukoliko se infekcija ne sanira pravovremeno, može se širiti.

Rizik od infekcija

Komplikacije su češće kod pacijenata s oslabljenim imunološkim sistemom ili hroničnim bolestima poput dijabetesa, ali se mogu javiti i kod zdravih osoba. Dr Rakić naglašava važnost detaljne anamneze prije stomatološkog zahvata, koja pomaže u planiranju sigurnog tretmana.

Mjere prevencije

Kao deo pripreme za stomatološke intervencije, primjena antibiotika može pomoći u smanjenju rizika od infekcije. Ipak, ne može se predvidjeti svaka komplikacija, ali dobra anamneza značajno smanjuje šanse za ozbiljnije posljedice.

Simptomi na koje treba obratiti pažnju

Pacijenti bi trebali biti oprezni i obratiti pažnju na simptome poput:

  • Povišene tjelesne temperature
  • Opšte slabosti
  • Otežanog disanja
  • Oteklina u predjelu vrata

Dr Rakić naglašava da je Ludvigova angina, stanje u kojem se infekcija širi prema vratu, potencijalno opasno ako se ne reaguje na vreme.

Značaj komunikacije

Važno je da pacijenti komuniciraju sa svojim stomatologom o svim simptomima koji se javljaju nakon intervencije, kako bi se na vreme prepoznale moguće komplikacije. Stomatološke ordinacije bi trebale imati dežurne linije za hitne slučajeve, čime se pacijentima olakšava pristup stručnoj pomoći.

Ovaj tragičan slučaj otvara važna pitanja o sigurnosti stomatoloških zahvata i podstiče javnost na veću svest o mogućim rizicima, kao i na važnost pravovremenog i adekvatnog lečenja.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here