BONUS PRIČA;

Plavuše: Mit, Misterija, Realnost

Plava kosa oduvijek je bila predmet fascinacije, inspiracije i predrasuda. Od grčkih boginja do holivudskih zvijezda, od genetskih mutacija do ikona pop kulture – plavuše su više od boje kose; one su kulturni fenomen.

Istorijski pregled

Plava kosa je rijetkost u prirodi. Pojavila se prije oko 11.000 godina na području današnje Litvanije, Poljske i sjeverne Njemačke. Genetska mutacija koja je izazvala smanjenje proizvodnje melanina dovela je do stvaranja prirodne plave kose, posebno među narodima sa sjevera Evrope.

U starom Rimu, žene su koristile razne pripravke – uključujući i ptičji izmet – kako bi izbijelile kosu i postigle plavi izgled. Plava kosa je bila asocijacija na strankinje, posebno žene iz Germanije koje su Rimljani često dovodili kao robinje, ali koje su imale upečatljiv, egzotičan izgled. Taj spoj požude, nepoznatog i privlačnosti dao je plavušama jednu gotovo mitsku auru.

  • Tokom srednjeg vijeka, plava kosa se povezivala sa čistoćom i nevinosti. Djevice Marije na slikama često su imale zlaćane pramenove, a pjesnici su u svojim sonetima slavili “zlatnu kosu” svojih dama. No, paradoksalno, kroz vijekove je ta ista kosa dobila i erotski prizvuk. Plavuša je počela da nosi simboliku anđela i zavodnice u isto vrijeme.

Stereotipi i predrasude

Stereotip o “glupoj plavuši” je jedan od najupornijih mitova modernog doba. Nije jasno kako je tačno nastao, ali se često veže za porast popularnosti plavuša u kinematografiji dvadesetog vijeka.

U realnosti, inteligencija nema nikakve veze s bojom kose. Ipak, društveni uticaji, moda i mediji su učinili svoje. Danas su mnoge žene koje nisu prirodne plavuše odabrale upravo tu nijansu da bi istakle svoju ženstvenost, seksepil ili mekoću. Međutim, kako je moda evoluirala, tako su se i plavuše počele mijenjati – od glupih ljepotica, do opasnih zavodnica, do samosvjesnih i moćnih žena koje dominiraju biznisom, politikom i umjetnošću.

Plavuše u filmu i muzici

Kada neko pomene “plavušu”, ne možemo a da ne pomislimo na Hollywood. Marilyn Monroe ostaje vječni simbol plavuše – njena uloga u filmu Gentlemen Prefer Blondes cementirala je ideju o plavuši kao poželjnoj, ali pomalo naivnoj figuri.

Kasnije su došle druge plavuše – Sharon Stone, Michelle Pfeiffer, Scarlett Johansson, Charlize Theron… Svaka od njih je unijela nešto novo. Sharon Stone u filmu Sirove strasti pokazuje da plavuša može biti hladna, inteligentna i smrtonosna. Scarlett Johansson ulogom u Lucy prikazuje plavušu koja koristi 100% kapaciteta mozga, razbijajući svaki stereotip.

U muzici su plavuše također ostavile traga: Madonna, Britney Spears, Christina Aguilera, Lady Gaga – sve su plave u nekom periodu karijere bile, simbolizujući moć, bunt i samopouzdanje.

Genetika i identite

Prirodno plavu kosu ima samo oko 2% svjetske populacije. Najviše ih ima u nordijskim zemljama – Švedska, Norveška, Finska. No, zahvaljujući kozmetici, procjenjuje se da čak 1 od 3 žene u Evropi koristi neku nijansu plave boje za kosu. Plava kosa tako postaje izbor, identitet, estetika.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime