Uticaj ishrane na rad štitne žlezde: Mitovi i činjenice
Ishrana igra ključnu ulogu u zdravlju štitne žlezde, a mnogi se često pitaju koje namirnice mogu uticati na njen rad. U razgovoru sa nutricionistkinjom Stojankom Stanojević, razjasnili smo neke od najčešćih zabluda, posebno u vezi sa zelenim povrćem i strumogenim namirnicama.

Mit o zelenom povrću
Mnogi ljudi smatraju da je zeleno povrće, poput kupusa i kelja, štetno za štitnu žlezdu. Međutim, Stanojević ističe da je ovo samo delimično tačno. Ove vrste povrća, koje pripadaju porodici krstašica, obiluju sumpornim jedinjenjima i drugim biološki vrednim nutrijentima. “Preporuku da se ovo povrće potpuno izbaci iz ishrane treba uzeti sa rezervom,” kaže ona.

U pravu su oni koji smatraju da konzumacija velikih količina sirovog povrća može predstavljati problem, naročito za osobe sa usporenim radom štitne žlezde. “No, umerena konzumacija, posebno kada se povrće priprema kuvanjem, može doneti brojne koristi,” dodaje Stanojević. Ovaj korisni savjet pomoći će vam u očuvanju vašeg zdravlja i radu štitne žlijezde.

Zdravstvene prednosti povrća
Povrće poput šargarepe, koja je bogata beta-karotenom, važna je za imunitet. Krastavac, bogat vlaknima i vitaminima B grupe, takođe je korisna namirnica. Plavi patlidžan, koji sadrži antioksidante i kalijum, doprinosi zdravlju štitaste žlezde. Celer, koji se često zanemaruje, ima nutritivna svojstva koja su važna za zdravlje: lišće je bogato vitaminom A, dok stabljike sadrže vitamine B grupe i vitamin C, što ih čini pogodnim za pripremu raznih jela, uključujući supe.

Autoimuni poremećaji i ishrana
Kada je reč o autoimunim poremećajima, poput Hašimotoove bolesti, nutricionistkinja ističe da se često primećuje povezanost sa celijakijom i intolerancijom na gluten. “To je individualno, ali je dobro obratiti pažnju na reakcije organizma na gluten,” naglašava Stanojević.

Uloga mikronutrijenata
Osim povrća i žitarica, važno je naglasiti i značaj mikronutrijenata u ishrani. Jod je ključni mineral koji igra vitalnu ulogu u funkciji štitne žlezde. Namirnice poput ribe, algi i mlečnih proizvoda su dobar izvor joda. Takođe, selen je još jedan bitan mineral koji pomaže u zaštiti štitaste žlezde. “Selen se može naći u orašastim plodovima, posebno u brazilskim orahima, i u mesu,” savetuje Stanojević.

Preporuke za zdravu ishranu
Nutricionistkinja preporučuje da se ishrana bazira na raznovrsnim i svežim namirnicama. Uključivanje sezonskog povrća, voća, proteina i zdravih masti može značajno doprineti zdravlju štitne žlezde. Takođe, važno je pratiti individualne potrebe i reakcije tela na određene namirnice.

  • Na kraju, Stanojević naglašava da ne postoji univerzalni pristup kada je u pitanju ishrana i zdravlje štitne žlezde. “Svaka osoba je jedinstvena, i ono što funkcioniše za jednu osobu možda neće odgovarati drugoj,” zaključuje ona, pozivajući sve da se konsultuju sa stručnjacima kada su u pitanju zdravstveni problemi. Ukoliko primijetite probleme sa radom štitne žlijezde najbolje je da se savjetujete sa vašim ljekarom prije nego počnete koristiti nešto na svoju ruku.
  • U svetu prepunom informacija i mitova o ishrani, važno je osloniti se na stručne savete i naučne osnove kako bismo podržali svoje zdravlje na najbolji mogući način.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here