Mnogi ljudi vjeruju da je korištenje perilice rublja jednostavan zadatak, no stvarnost je takva da se često ne primjećuju skriveni “zamke” koje mogu negativno utjecati na kvalitetu odjeće i rad perilice. Uz nekoliko korisnih savjeta, možete produžiti vijek trajanja svoje odjeće i održati perilicu rublja u dobrom stanju.
Pranje na odgovarajućim temperaturama ključno je za očuvanje kvalitete odjeće. Iako se često smatra da topla voda najbolje uklanja prljavštinu, u stvarnosti hladna i mlaka voda mogu biti podjednako učinkovite, osobito ako koristite kvalitetan deterdžent i imate dobru perilicu. Pranje na nižim temperaturama pomaže očuvanju boje i oblika tkanina. Prevruća voda može ubrzati trošenje materijala, posebno na odjeći osjetljive boje. Posteljinu i ručnike, koji nisu podložni istom trošenju, možete prati na višim temperaturama (do 90°C), ali za sve ostalo najbolje je koristiti niže temperature.
Ako imate problema s tvrdokornim mirisima, dodavanje male količine amonijaka ili boraksa može biti korisno. Za optimalne rezultate, prije stavljanja odjeće u perilicu, pustite toplu vodu nekoliko minuta kako bi se temeljito isprali svi ostaci deterdženta i prljavštine. Također, u perilicu s prednjim punjenjem dodajte 3/4 šalice izbjeljivača, dok za stroj s gornjim punjenjem preporučujemo jednu cijelu šalicu.
Omekšivači mogu učiniti tkaninu mekom, ali prekomjerna upotreba može smanjiti njezinu upijajuću sposobnost. Najbolje je izbjegavati korištenje omekšivača na ručnicima, sportskoj odjeći, mikrofibri, elastinu i spandeksu, jer ove tkanine bolje funkcioniraju bez dodatne funkcionalnosti. Također, traperice je najbolje prati što rjeđe, jer prečesto pranje može ubrzati gubitak boje i oblika. Preporučuje se pranje traperica svaka dva do šest mjeseci, ovisno o učestalosti nošenja.
Sušenje odjeće jednako je važno kao i njezino pranje. Pretjerano korištenje automatskog sušenja može ubrzati trošenje tkanine i smanjiti boju. Za pletene i vunene predmete preporučuje se sušenje na vodoravnoj površini kako bi zadržali svoj oblik. Prije nego ih objesite, obavezno ih dobro protresti kako biste izbjegli stvaranje bora.
Održavanje perilice rublja čistoće također je ključno. Ispraznite stroj nakon svakog pranja, obrišite ostatke deterdženta s gume na vratima i redovito čistite posudu za deterdžent. Preporuča se da najmanje jednom mjesečno pokrenete pranje praznog stroja s malo deterdženta i vode kako biste dezinfecirali stroj i isprali nakupljenu prljavštinu.
Pridržavanjem ovih savjeta možete optimizirati performanse perilice, produžiti vijek trajanja odjeće i očuvati kvalitetu tkanina. Osim toga, pravilno održavanje perilice sprječava neugodne mirise i osigurava njezin dugoročni rad.