Danas vam donosimo tečaj o osobnoj higijeni s naglaskom na praksu tuširanja. Iako razumijemo da bi moglo postojati trenuci kada kasnite i želite brzo završiti, nemojte se primjenjivati ​​na ovaj pristup… Bit ćete šokirani kada saznate koji dio vašeg tijela sadrži najveću koncentraciju mikroba i što bi se moglo dogoditi kao posljedica neodgovarajućeg i neredovitog čišćenja!

Poznato je da se dr. Karan Raj dotiče čistoće tijela i razbacuje zablude vezane uz pozornost na neke zdravstvene probleme koji se zanemaruju. Ovakvi uvidi ovog stručnjaka pomažu otkriti mnoge zanimljive informacije o vlastitom tijelu i pravilnoj njezi istog. Dr. Raj naglašava da je pupak jedan od najprljavijih dijelova tijela, ako se ne očisti na pravi način, čak i za ljude koji se okupaju u jednom danu.

Bakterije, prljavština raznih vrsta, mrtve stanice kože, vlakna tkanine i drugi slični ostaci mogu se lako nakupiti na ovom specifičnom području. Samo isperite vodom ili se okupajte i ne koristite oštre predmete za pranje! To nosi visok rizik od teških ozljeda i moguće infekcije. Za učinkovitije čišćenje pupka važno je koristiti vatu.

Pupak treba oprati i dobro osušiti. Topli, vlažni nabori vrijedni su pažnje jer su savršeno tlo za razmnožavanje gljivica. Izazivaju peckanje, crvenilo i neugodne mirise. Učinkovita metoda čišćenja pupka je nanošenje malo maslinovog ili kokosovog ulja i ostavite da djeluje deset do 15 minuta. Nakon što to razdoblje istekne, operite pupak sapunom i vodom na uobičajeni način.

Držanje koraka s ovom rutinom je bitno, posebno u razdoblju treninga. Neki se vole tuširati ujutro ili navečer, dok drugi to vole u drugim satima dana. Ali evo što liječnik ima za reći, on ima vrlo važnu poruku za sve nas: jeste li ikada zastali i razmislili o tome da često tuširanje zapravo može narušiti vaše zdravlje, a posebno zdravlje vaše kože?

Tijekom sparnih ljetnih dana teško je suzdržati se od brzog tuširanja i leći u svježu posteljinu. Mnogi od nas krivi su što se tuširaju više puta dnevno, a da o tome ne razmišljaju – posebno tijekom vrućeg vremena. Zanimljivo, zdravstveni stručnjaci kažu da bi smanjenje broja tuširanja zapravo moglo koristiti našoj koži. Dermatologinja Mary Stephenson ističe da se ne treba svakodnevno tuširati.

Svakako, učestalost tuširanja ovisi o osobnom tipu kože, dobi, razini aktivnosti i tako dalje. Što se mene tiče, moram priznati da se čak i dermatolog čudio što se ne tuširam svaka dva-tri dana. Volite li se kupati ili više volite tuširati? Standardna kupka obično troši između 70 i 100 galona. S druge strane, tuš može potrošiti do 50% manje vode. Također je važno koliko se dugo tuširate; idealno tuširanje traje između pet i sedam minuta.

Smatra da prečesto kupanje može oštetiti zaštitnu barijeru kože i ostaviti je bez prirodnih masnoća, što se može manifestirati kao suhoća, iritacija, au nekim slučajevima čak i osip ili crvenilo. Općenito je pravilo da duljina tuširanja ne smije biti dulja od tri minute. To znači povećati učestalost tuširanja tijekom aktivnosti, treninga ili fizičkog rada jer će to izazvati više znojenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here