Miom na materici, iako često ne izaziva simptome, može zahtevati hitnu medicinsku intervenciju u slučaju rupture. Miomi su benigni tumori koji se razvijaju unutar ili oko materice. Većina žena nije ni svesna njihovog prisustva jer obično ne izazivaju simptome. Miomi su sastavljeni od mišićnog ili fibroznog tkiva i variraju u veličini. Otprilike jedna trećina žena oseti simptome kao što su obilna ili bolna menstruacija, bol u stomaku ili donjem delu leđa, zatvor, i bol ili nelagodnost tokom seksualnih odnosa.
- Utjecaj mioma na plodnost ili trudnoću često navodi liječnike da ih identificiraju tijekom pregleda, što se potom potvrđuje ultrazvučnim snimanjem. Dok točan uzrok mioma ostaje nepoznat, oni su usko povezani s estrogenom, hormonom odgovornim za poticanje njihovog razvoja. Tipično, miomi se manifestiraju tijekom reproduktivnih godina žene, između 16. i 50. godine, kada su razine estrogena povišene. Međutim, nakon menopauze, kada razina estrogena opada, miomi imaju tendenciju smanjenja veličine. Vrijedno je napomenuti da pretilost pridonosi višim razinama estrogena, zbog čega su miomi češći među ženama s prekomjernom težinom.
U nedostatku bilo kakve nelagode, fibroidi obično ne zahtijevaju liječenje i mogu se prirodno smanjiti u veličini kako vrijeme napreduje. Ipak, ako su simptomi prisutni, primarni cilj liječenja je njihovo ublažavanje. Ako se konvencionalne metode pokažu neučinkovitima, mogu se pristupiti alternativnim opcijama kao što su kirurške intervencije i minimalno invazivni postupci.
Iako je neuobičajena pojava, ruptura fibroida može imati ozbiljne implikacije. Simptomi uključuju oštru bol u trbuhu praćenu blagim porastom tjelesne temperature. Rupture mogu nastati zbog povišenog trbušnog tlaka, hipertenzije u trudnica ili fizičke traume. Kada su miomi povezani s maternicom, mogu se odvojiti nakon puknuća ili se to može dogoditi kada fibroid preraste svoju opskrbu krvlju. U tim je slučajevima neophodna hitna liječnička pomoć kako bi se izbjegle komplikacije i očuvala dobrobit pojedinca.
Kada dođe do pucanja mioma, ključno je pravodobno intervenirati medicinskim tretmanom kako bi se spriječile teške komplikacije. Primarni ciljevi liječenja su zaustavljanje krvarenja i očuvanje maternice, osobito kod mlađih žena i onih koje namjeravaju zatrudnjeti.
Embolizacija maternice je minimalno invazivan postupak koji se obično koristi u ovim okolnostima. Ovaj postupak traje otprilike sat vremena, a pacijent se izvodi pod blagim sedativima. Proces uključuje umetanje malog katetera kroz arteriju u preponama, koji se zatim vodi do arterija odgovornih za opskrbu krvlju fibroida. Ubrizgavanjem sitnih čestica kroz kateter ometa se dotok krvi u miome, što dovodi do njihovog postupnog smanjivanja i konačnog nestanka.
U usporedbi s tradicionalnim kirurškim zahvatima poput histerektomije, ova posebna metoda je manje invazivna, što rezultira bržim i manje bolnim oporavkom. Embolizacija maternice je vrijedna opcija za žene koje žele sačuvati svoju maternicu za moguće buduće trudnoće. Uz embolizaciju maternice, alternativni terapijski pristupi uključuju miomektomiju, koja podrazumijeva kirurško uklanjanje mioma uz očuvanje integriteta maternice, kao i primjenu lijekova za ublažavanje simptoma i smanjenje veličine mioma. Svaka od ovih metoda liječenja ima svoje prednosti i nedostatke, a odabir odgovarajućeg pristupa ovisi o individualnim okolnostima i cjelokupnom zdravstvenom stanju pacijenta.
Žene koje se suočavaju s miomima mogu imati koristi od traženja smjernica od specijalista ginekologije i opstetricije kako bi odredile najprikladniju opciju liječenja na temelju svojih osobnih preferencija, planova za trudnoću i cjelokupnog zdravlja. Za te je žene ključno da idu na redovite preglede i pažljivo prate stanje svojih mioma kako bi dali prioritet svojoj dobrobiti i održali optimalno zdravlje.