Diljem Europe zavladala je raširena epidemija respiratornih infekcija, a medicinski stručnjaci većinu slučajeva pripisuju koronavirusu.

Iako su slučajevi zabilježeni u svim dobnim skupinama, pretežno starija populacija čini većinu prijavljenih zaraženih osoba.

Prema riječima medicinskih djelatnika Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, od svibnja 2024. godine bilježi se postupni porast broja potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom. No, u usporedbi s brojkama s početka 2024. i odgovarajućeg razdoblja 2023., apsolutne vrijednosti ostaju relativno niske.

Od 28. srpnja sveobuhvatno testiranje dalo je rezultate za 1207 osoba, otkrivajući 306 slučajeva Flirt varijante covid virusa. S obzirom na okolnosti u regiji i Europi, predviđa se da će se ova uzlazna putanja nastaviti, iako je malo vjerojatno da će preopteretiti zdravstveni sustav.

Iako je dokumentirano da su zaraženi pojedinci svih dobnih skupina, većina prijavljenih slučajeva odnosi se na starije osobe. Prosječna dob bolesnika trenutno je 66 godina, a oni kojima je potrebna hospitalizacija u prosjeku 72 godine. Međutim, važno je napomenuti da mlađi pojedinci rjeđe traže liječničku pomoć i podvrgavaju se testiranju. Kao rezultat toga, veći udio respiratornih infekcija u ovoj dobnoj skupini ostaje nezabilježen u sustavu zdravstvene zaštite.

Zbog smanjenja učestalosti testiranja na covid u Srbiji je porastao udio pozitivnih. U proteklom tjednu stopa pozitivnosti na koronavirus dosegla je 25,4%, što odražava situaciju zabilježenu u Europskoj uniji. Naime, tijekom 29. tjedna (od 15. do 21. srpnja 2024.) EU je zabilježila ukupnu izračunatu pozitivnost od 29,8 posto.

Ako ste zainteresirani za testiranje, koje korake trebate poduzeti?

Zdravstvene ustanove širom Republike Srbije vrše testiranje na ove koronaviruse. Ispitivanje se provodi prema indikacijama koje odredi liječnik ordinator kod osoba koje pokazuju simptome i znakove infekcije dišnih organa, prema važećim Stručno-metodološkim uputama. Ni u kojem slučaju se ne savjetuje masovno testiranje, pa tako ni testiranje osoba za prijem u bolnicu ili ustanovu socijalne skrbi.

Od početka svibnja 2024. godine primjetan je porast broja zaraženih. Začudo, ovo povećanje nije korespondiralo s većom potražnjom za zdravstvenim uslugama u bolnicama i domovima zdravlja. Međutim, određene zemlje u regiji, poput Grčke, doživjele su porast bolničkih prijema pacijenata s COVID-19.

S obzirom na značajan broj naših građana koji su letovali u Grčkoj, ovakva situacija može imati uticaja i na epidemiološku situaciju u Srbiji. Slijedom navedenog, kontinuirano se prati širenje bolesti COVID-19 u našoj zemlji i okruženju, na temelju čega se razvijaju mjere unutar zdravstvenog sustava i opće populacije.

Prema riječima epidemiologa prof. dr. Zorana Radovanovića, u Grčkoj je uočen značajan porast broja oboljelih od koronavirusa, zbog čega se veliki broj naših građana odlučuje tamo otputovati.

Simptomi su slični onima koji su se iskusili ranije, iako s nešto blažom manifestacijom bolesti u usporedbi s onim prije četiri godine. Ovaj poseban soj, poznat kao “KF.3”, potječe od varijante Omikron, za koju se zna da je blaža od svojih prethodnika. Iako postoje razlike, vrijedi napomenuti da smo se već susreli s ovim virusom, što je rezultiralo situacijom koja se bitno razlikuje od prethodne.

Bez sumnje, Covid ostaje teška bolest koja može nanijeti značajnu štetu mladim pojedincima. Razborito je da pojedinci poduzmu mjere opreza protiv infekcije, čak i oni koji su prethodno bili prikovani za krevet, jer je poželjno izbjeći povratak.

Simptomi prevladavajućih sojeva SARS-CoV-2, koji se obično nazivaju FLiRT, identični su onima koje pokazuju druge vrste COVID-19. Tipično se ti simptomi manifestiraju oko pet do šest dana nakon izlaganja i traju jedan do dva tjedna.

Simptomi ove bolesti prvenstveno se manifestiraju kao grlobolja, kašalj, curenje iz nosa, povišena tjelesna temperatura, glavobolja te bolovi u mišićima i zglobovima koji zahvaćaju cijelo tijelo. Osim toga, mogu biti problemi sa stolicom, jer ova bolest ne pogađa samo pluća, već ometa i druge organe.

U većini slučajeva, simptomi bolesti obično su blagi ili umjereno teški, iako pojedinci koji su u većem riziku mogu doživjeti teže manifestacije. Starija dob i prisutnost kroničnih bolesti ili oslabljenog imunološkog sustava (imunodeficijencija) primarni su čimbenici koji povećavaju vjerojatnost razvoja teških klinički oblici.

Prema “Batutu”, trenutno nema zahtjeva za provođenjem dodatnih mjera za prevenciju i kontrolu respiratornih virusnih infekcija, osim standardnih mjera opreza u zdravstvenim ustanovama za zaštitu od infekcija.

Kako bi se zaštitili od infekcija dišnog sustava, građanima se savjetuje pridržavanje standardnih mjera opreza koje uključuju osobnu higijenu, osobito često pranje ruku, provjetravanje zatvorenih prostora, boravak na otvorenom, hidraciju i unos hranjivih tvari. prehrana koja obiluje svježim namirnicama, osobito povrćem i voćem.

U slučaju da se razbolite, medicinski stručnjaci savjetuju pojedincima da daju prednost odmoru kod kuće tijekom početnih faza bolesti, sve dok simptomi ne prestanu. Ako je potrebno, mogu se uzimati lijekovi za snižavanje povišene tjelesne temperature, uz dovoljan unos tekućine i prehranu koja obiluje svježim, hranjivim namirnicama, osobito povrćem i voćem.

Također je važno izbjegavati bliski kontakt s ranjivim pojedincima u kućanstvu. Ako simptomi potraju ili se pogoršaju nakon razdoblja od dva do tri dana, savjetuje se konzultirati liječnika radi pravilne dijagnoze i liječenja na temelju njegovih preporuka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here