Tragična priča žene iz Sremske Mitrovice skreće pažnju na ozbiljnost plućne embolije i tromboze
Nedavna tragična smrt žene iz Sremske Mitrovice, koja je preminula od plućne embolije nakon operacije slepog creva, ponovo je ukazala na ozbiljnost tromboze i plućne embolije kao potencijalno smrtonosnih stanja. Ovaj slučaj još jednom podseća na važnost prevencije, prepoznavanja simptoma i pravovremenog lečenja ovih ozbiljnih komplikacija, posebno nakon hirurških zahvata.
Plućna embolija: Opasnost koja prijeti životu
- Plućna embolija se javlja kada krvni ugrušak (tromb) iz drugih delova tela, najčešće iz nogu, migrira do pluća, gde blokira krvne sudove, uzrokujući ozbiljne zdravstvene probleme. Prema rečima dr. Petra Seferovića, kardiologa i stručnjaka za vaskularne bolesti, plućna embolija je jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svetu, a u nekim slučajevima čak i češća od infarkta miokarda, moždanog udara (šloga) i malignih bolesti. Ova bolest je posebno opasna u postoperativnim periodima, kada usporena cirkulacija dovodi do povećanja rizika od stvaranja krvnih ugrušaka. Embolija je opasna po život, s toga osobe koje imaju emboliju moraju se hospitalizirati i pratiti neko vrijeme, ne smiju se kretati i moraju koristiti lijekove koje im doktori propišu.
U slučaju plućne embolije, tromb se najčešće formira u nogama, a potom se kroz krvotok prenosi do pluća, gde izaziva blokadu krvnih sudova, što može dovesti do ozbiljnih posledica, pa čak i smrti. Kod većine pacijenata simptomi su vrlo izraženi i uključuju otežano disanje, bolove u grudima, ubrzan rad srca i ponekad kašalj sa tragovima krvi. Brza i efikasna reakcija na ove simptome može biti presudna za opstanak pacijenta.
Rizici i faktori koji povećavaju verovatnoću plućne embolije
Dr. Seferović objašnjava da je plućna embolija česta komplikacija kod ljudi koji su prošli kroz operativne zahvate. Naime, u postoperativnom periodu dolazi do usporene cirkulacije, a to stvara uslove za nastanak trombova, koji mogu migrirati do pluća. Takođe, osobe sa smanjenom fizičkom aktivnošću, one koje dugo sede ili leže, podložnije su nastanku tromboze. To se posebno odnosi na pacijente koji su na postoperativnoj rehabilitaciji ili onima koji se bore sa dugotrajnim bolestima koje utiču na pokretljivost.
Isto tako, žene koje koriste hormonske terapije ili kontraceptive mogu biti podložnije razvoju tromboze, što povećava rizik od nastanka plućne embolije. Iako hormonski tretmani donose mnoge koristi, oni takođe mogu stvoriti uslove za zgrušavanje krvi, što povećava verovatnoću nastanka ugrušaka, a samim tim i mogućnost plućne embolije.
Prevencija je ključ
Prevencija plućne embolije i tromboze u velikoj meri zavisi od pravovremenog prepoznavanja rizika i sprovođenja preventivnih mera. Dr. Seferović naglašava da je najvažnija preventivna strategija antikoagulantna terapija koja se primenjuje kod pacijenata nakon operacija kako bi se sprečilo stvaranje trombova. Ovi lekovi pomažu u smanjenju koagulacije krvi i time umanjuju rizik od razvoja plućne embolije.
- Takođe, redovni dijagnostički pregledi poput ultrazvuka vena mogu pomoći u otkrivanju tromboze u ranoj fazi, pre nego što dođe do komplikacija. Kontrola osnovnih parametara kao što su krvna slika, nivo šećera u krvi, kao i holesterol, mogu ukazati na poremećaje koji povećavaju rizik od stvaranja trombova. Preporučuje se i povećanje fizičke aktivnosti i izbegavanje dugotrajne neaktivnosti, što je posebno važno za osobe koje imaju sedentarni način života ili su prošle kroz operacije.
U postoperativnim periodima, doktori često savetuju pacijentima da se što pre vrate laganim fizičkim aktivnostima, kao što su hodanje, kako bi se podstakla cirkulacija i smanjio rizik od stvaranja krvnih ugrušaka. Takve mere, zajedno sa upotrebom odgovarajućih lekova, mogu značajno smanjiti mogućnost razvoja plućne embolije.
Značaj pravovremenog lečenja i kontrole simptoma
Simptomi tromboze, poput oticanja nogu, bola, crvenila ili povremene povišene temperature, mogu biti prvi znakovi zapaljenja vena. Ako se ovi simptomi ne leče na vreme, može doći do komplikacija, uključujući migraciju tromba u pluća i razvijanje plućne embolije. Brza medicinska reakcija, kao i pravovremeno lečenje, mogu spasiti život pacijenta i sprečiti ozbiljne posledice.
Iako prevencija i lečenje tromboze i plućne embolije mogu biti izazovni, pravovremena dijagnoza i adekvatna terapija ključni su za smanjenje rizika od ozbiljnih komplikacija. Svi pacijenti, a naročito oni koji su prošli kroz operacije, treba da budu svesni simptoma tromboze i plućne embolije i da odmah potraže medicinsku pomoć ako se pojave simptomi poput otežanog disanja, bolova u grudima ili ubrzanog pulsa.
Zaključak
Tragičan slučaj žene iz Sremske Mitrovice podseća nas na ozbiljnost plućne embolije i tromboze, ali i na činjenicu da su prevencija, pravovremeno prepoznavanje simptoma i pravilno lečenje ključni za prevenciju ovih smrtonosnih stanja. Redovne medicinske kontrole, antikoagulantna terapija i fizička aktivnost mogu značajno smanjiti rizik i pomoći u očuvanju zdravlja, naročito u postoperativnim periodima. Obrazovanje pacijenata i podizanje svesti o opasnostima tromboze i plućne embolije može pomoći da se spasi veliki broj života.