Ako želite ravan stomak, savetuje se da izbegavate ovu namirnicu jer može dovesti do nadutosti i prekomernih gasova. Iako nadutost može biti uzrokovana određenim namirnicama ili prekomernom konzumacijom, nije poznato da određeno povrće takođe može doprineti stvaranju gasova.

Imate moć smanjiti šanse za pojavu plinova mijenjanjem načina ishrane i načina prehrane. Vrijedno je napomenuti da je povrće koje se najčešće uključuje u razna jela, luk, identificirano kao glavni krivac za ovaj problem. Visok sadržaj vlakana u luku može rezultirati stvaranjem plinova, a osobe koje su osjetljive na određene sastojke luka mogu doživjeti grčeve u želucu, čak i uz minimalan unos.

Ako vam se često javlja nadutost, nutricionisti preporučuju smanjenje konzumacije luka, osobito kada se jede u sirovom obliku. Stručnjaci tvrde da konzumacija kuhanog luka može pomoći u smanjenju mogućnosti nadutosti. Osim toga, određeno povrće poput cvjetače, prokulice i brokule ima potencijal za stvaranje plinova. Kako biste izbjegli nadutost, preporučljivo je održavati dosljednu prehranu, odlučivati ​​se za manje, češće obroke, izbjegavati razgovor tijekom jela i konzumirati hranu umjereno.

BONUS TEKST:
Ako ste jedan od onih pojedinaca koji ovise o jutarnjoj šalici kave kako bi pokrenuli razgovor i tražili utjehu u ovoj svakodnevnoj rutini, razmislite o dodavanju sastojka koji ima potencijal poboljšati zdravlje mozga. Otkrijte savršenu kombinaciju za ugodno jutarnje iskustvo i kognitivni wellness: kava i cimet. Dr. Šahin Lahan, cijenjeni neurolog iz Miamija, tvrdi da kava nadilazi status običnog pića.

Dr. Lahan nedvosmisleno potvrđuje mnoštvo prednosti koje kava ima za zdravlje mozga. Glavni stimulans, kofein, djeluje kao katalizator za povećanu budnost, povećanu koncentraciju i potencijalno poboljšanje kratkoročnog pamćenja. Obilna prisutnost antioksidansa u kavi služi kao moćna obrana od oksidativnog stresa na moždane stanice, učinkovito smanjujući vjerojatnost iscrpljujućih stanja kao što su Alzheimerova i Parkinsonova bolest.

Prema dr. Lahanu, brojne studije su pokazale da redovita konzumacija kave može pružiti zaštitne prednosti za mozak i potencijalno smanjiti rizik od moždanog udara. Dok su potrebna dodatna istraživanja kako bi se u potpunosti shvatilo kako kava može odgoditi pojavu Alzheimerove bolesti, dr. Lahan sugerira da bi umjereni unos kave mogao biti jednostavan, ali koristan pristup promicanju dugoročnog kognitivnog blagostanja. Dodatno, dodavanje cimeta u kavu ne samo da poboljšava njezin okus, već i pojačava njezin pozitivan učinak. Cimet sadrži spojeve koji učinkovito reguliraju razinu šećera u krvi, ključni čimbenik u održavanju dosljedne kognitivne funkcije tijekom dana.

Osim toga, ovaj se začin može pohvaliti visokom koncentracijom antioksidansa i pokazuje protuupalna svojstva koja pridonose poboljšanju dugoročnog blagostanja mozga. Regulacija šećera u krvi glavna je osobina povezana s cimetom. Temeljito ispitivanje 40 istraživačkih studija objavljenih u časopisu Nutritional Neuroscience 2024. otkrilo je da cimet ima sposobnost značajnog poboljšanja kognitivnih funkcija, osobito u područjima učenja i pamćenja, a istovremeno nudi zaštitu od potencijalnog oštećenja mozga.

Prema dr. Lahanu, dodatne studije su pokazale da cimet ima potencijal spriječiti ili odgoditi napredovanje neurodegenerativnih poremećaja. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja koja uključuju ljude kako bi se potvrdile ove tvrdnje. Kao jednostavan i siguran pristup jačanju zaštitnih mehanizama vašeg mozga kako vrijeme prolazi, medicinski stručnjak predlaže uključivanje kave s dodatkom cimeta u vaš dnevni režim.

On sugerira da dobrobiti poboljšanja vašeg jutarnjeg napitka nadilaze puki okus, budući da ono također pruža dodatnu obranu vašim neuronima. Kako biste podigli kvalitetu svoje kave, razmislite o dodavanju cimeta, jer je ovaj spoj poznat po svojoj sposobnosti da podupre zdravlje crijeva. Kako biste osigurali doista hranjivu šalicu kave, preporučljivo je izbjegavati umjetna sladila kao što su spartam, sukraloza i saharin, budući da oni mogu poremetiti ravnotežu crijevnih bakterija, što u konačnici utječe na zdravlje mozga.

Prema preporuci dr. Lahana, uklanjanje slatkih i masnih okusa koji se obično povezuju s kavom moglo bi imati korisne učinke. Ovi aditivi, s visokim udjelom šećera i nezdravih masti, mogu izazvati upalu i pridonijeti povećanom riziku od kognitivnog pada tijekom vremena. Presudno je poštovati inherentnu sklonost mozga prema jednostavnosti dopuštajući kavi da ostane u svom najprirodnijem stanju.

Kako bi zadovoljili vaše nepce, dr. Lahan predlaže istraživanje zdravijih alternativa umjesto isključivog oslanjanja na cimet. On savjetuje osobama koje preferiraju kavu s mlijekom da se odluče za nezaslađeno biljno mlijeko ili male porcije običnog mlijeka, jer su ti izbori korisniji za zdravlje u usporedbi sa zaslađenim i aromatiziranim alternativama. Što se tiče zaslađivača, njegov je prijedlog da se prirodni zaslađivači unose u minimalnim količinama ili da se njihov unos postupno smanjuje.

Ono što je uistinu uzbudljivo je da kada eliminirate ili ograničite unos dodatnog šećera, vaši receptori za okus posjeduju izvanrednu sposobnost prilagodbe na izmijenjeno piće u samo šest dana. Istraživanje dr. Lahana razotkrilo je urođenu sklonost ljudskog mozga prema jednostavnosti. Prema zaključcima medicinskih stručnjaka, obična šalica kave olakšava izravnu stimulaciju neurona bez ikakvih suvišnih smetnji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here