Od maja 2024. broj potvrđenih slučajeva SARS-CoV-2 infekcije u Srbiji je u porastu; no u usporedbi s početkom 2024. i istim razdobljem 2023. apsolutne vrijednosti ostaju relativno niske.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, od 22. do 28. jula na virus SARS-CoV-2 testirano je ukupno 1.207 osoba, od kojih je 306 pozitivnih. S obzirom na trenutnu situaciju u regiji i Europi, očekuje se nastavak ovog uzlaznog trenda, no ne očekuje se preopterećenje zdravstvenog sustava.

 

Iako su slučajevi zabilježeni u svim dobnim skupinama, pretežno starija populacija čini većinu prijavljenih zaraženih osoba.

Prema izvješću “Batuta”, važno je uzeti u obzir da mlađe osobe rjeđe traže liječničku pomoć i podvrgavaju se testiranju u odnosu na starije osobe. Kao rezultat toga, veći broj respiratornih infekcija može ostati neotkriven u mlađim dobnim skupinama, što dovodi do razlike u broju prijavljenih slučajeva unutar zdravstvenog sustava. Trenutačno je prosječna dob pacijenata 66 godina, dok su osobe na bolničkom liječenju u prosjeku 72 godine.

Kako navode, stopa testiranja na COVID-19 u Srbiji je smanjena u odnosu na prethodna razdoblja, što je dovelo do povećanja postotka pozitivnih slučajeva.

Prema “Batutu”, stopa pozitivnosti na SARS-CoV-2 u proteklom je tjednu dosegla 25,4 posto, odražavajući situaciju zabilježenu u Europskoj uniji. Slično tome, objavljeno je da je ukupna stopa pozitivnosti za EU tijekom 29. tjedna, točnije od 15. do 21. srpnja 2024., bila 29,8 posto.

Uočeno je da unatoč rastu broja zaraženih u Srbiji od svibnja 2024. nije došlo do odgovarajućeg porasta potražnje za zdravstvenim uslugama u medicinskim ustanovama i bolnicama.

Kako navode iz “Batuta”, u pojedinim zemljama, uključujući Grčku, došlo je do porasta hospitalizacija pacijenata oboljelih od COVID-19, što bi potencijalno moglo utjecati na epidemiološku situaciju u Srbiji zbog značajnog broja građana Srbije koji tamo ljetuju. Kao rezultat toga, kontinuirano je praćenje situacije u vezi s COVID-19 u Srbiji i okruženju, što dovodi do provođenja odgovarajućih mjera unutar zdravstvenog sustava i među općom populacijom.

Što se tiče manifestacija bolesti, one postaju vidljive:

Povišene razine topline
slabost
Bolovi u zglobovima i mišićima.
kašalj

Većina slučajeva bolesti manifestira se blagim do umjerenim simptomima kao što su grlobolja i iscjedak iz nosa, iako postoji mogućnost ozbiljnijih manifestacija kod osoba koje su u većem riziku. Starija dob i podležeće kronične bolesti ili oslabljeni imunološki sustav (imunodeficijencija) primarni su čimbenici koji pridonose razvoju teških kliničkih oblika. Ova saznanja saopćio je Institut “Batut”.

Simptomi FLiRT-a obično se očituju u rasponu od 5 do 6 dana nakon početne infekcije.

Prema njihovim nalazima, simptomi prevladavajućih sojeva SARS-CoV-2, koji se obično nazivaju FLiRT, ne razlikuju se od onih drugih tipova COVID-19. Ovi se simptomi obično manifestiraju pet do šest dana nakon izlaganja i traju jedan do dva tjedna.

Nakon pomne analize svih navedenih pokazatelja, trenutno se procjenjuje da nije potrebno provoditi bilo kakve dodatne mjere prevencije i suzbijanja respiratornih virusnih infekcija u zdravstvenim ustanovama, jer su standardne mjere zaštite od infekcija dovoljne.

Udruga “Batutu” navodi da Povjerenstvo za zaštitu od bolničkih infekcija, u suradnji s nadležnim zavodom za javno zdravstvo, utvrđuje posebne protokole za sprječavanje i suzbijanje infekcija unutar pojedinih zdravstvenih ustanova. Ti se protokoli određuju na temelju procjene epidemiološkog statusa zajednice, demografskih podataka pacijenata svake ustanove i procjene internih uvjeta unutar zdravstvene ustanove.

U svrhu zaštite od infekcija dišnog sustava, građanima se savjetuje pridržavanje standardnih mjera zaštite od zaraznih bolesti.

Za održavanje osobne higijene ključno je pranje ruku, provjetravanje stambenih prostorija, boravak u prirodi, unos odgovarajuće količine tekućine te prehrana bogata svježim namirnicama, posebice povrćem i voćem. Pojedincima, uključujući starije osobe i one s kroničnim plućnim, srčanim, bubrežnim, dijabetesom, malignim bolestima ili drugim stanjima koja slabe imunološki sustav, savjetuje se da se klone osoba koje pokazuju simptome i znakove respiratornih infekcija.

Liječnik koji propisuje lijek je onaj koji upućuje na proces testiranja.
Kako se navodi, testiranje na virus SARS-CoV-2 sprovodi se u zdravstvenim ustanovama na teritoriji cele Republike Srbije. Testiranje se provodi prema uputama liječnika ordinatora i posebno je usmjereno prema osobama koje pokazuju simptome i indikacije respiratorne infekcije, kako je navedeno u važećim Stručno-metodskim uputama.

Ni u kojem slučaju se ne savjetuje provoditi opsežno testiranje, uključujući testiranje pojedinaca za prijem u bolnicu ili ulazak u ustanove socijalne skrbi.

Iz “Batuta” savjetuju da se osobe koje imaju simptome respiratorne infekcije u prvim danima bolesti odmaraju kod kuće, dok simptomi ne prestanu. Ako je potrebno, trebaju uzimati lijekove za snižavanje povišene tjelesne temperature, uzimanje dovoljno tekućine i hranjivu prehranu koja uključuje svježe namirnice, osobito povrće i voće.

Osim toga, važno je izbjegavati bliski kontakt s ranjivim pojedincima u kućanstvu. Ako simptomi potraju ili se pogoršaju nakon dva do tri dana, preporučuje se potražiti liječničku pomoć radi dijagnoze i liječenja na temelju navedenih smjernica.

Starija populacija je najosjetljivija na zarazu COVID-19. Kako se povećava broj temeljnih zdravstvenih stanja i imunoloških nedostataka kod pojedinca, tako raste i njihova osjetljivost na ozbiljne manifestacije virusa (poznate kao komorbiditeti).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here