NAČITANIJE DANAS

Januar i februar donose hladnu zimu sa snežnim nevremenom

Meteorolog Marko Čubrilo najavio je da će januar i februar 2025. godine biti znatno hladniji u odnosu na prethodne godine, uz više snega i mogućnost povremenog formiranja snežnog pokrivača u nizijama. Planine će imati značajan snežni pokrivač, koji bi mogao da pređe 50 centimetara visine, posebno iznad 1.000 metara nadmorske visine.

Prema prognozama, najhladniji deo zime očekuje se u periodu od 06.01.2025. do 27.01.2025., kada postoji velika verovatnoća pojave umerenih i jakih mrazeva u Srbiji. U nizijama, minimalne temperature mogu doseći -15 stepeni Celzijusa, dok će planinske kotline i visoravni biti još hladniji, sa mogućnošću pada temperature i do -20 stepeni Celzijusa. U tom periodu očekuje se i češća pojava snega, što bi dodatno otežalo vremenske prilike.

Nakon kraćeg toplijeg perioda na kraju januara i početku februara, novi hladni talas mogao bi zahvatiti Srbiju posle 05.02.2025., sa niskim temperaturama i snežnim padavinama. Iako je ovaj period još uvek daleki prognostički okvir, postoji velika verovatnoća da se ponovi sličan vremenski obrazac.

Prognoza za leto 2025. godine još uvek nije pouzdana, jer je prema Čubrilo, ekstremno toplo i sušno leto, kakvo je bilo 2024. godine, za sada ne očekuje. Predviđa se da će leto 2025. biti prosečno vlažno i malo toplije od proseka, uz povremene tople talase koji će biti povremeno prekidani olujama. Preciznije prognoze za leto neće biti moguće dati pre maja 2025.

Marko Čubrilo, poznat po preciznim vremenskim prognozama, koji je stekao ogromnu popularnost na Fejsbuku, redovno informiše građane o vremenskim prilikama ne samo u Srbiji, već i u regionu (Hrvatska, Crna Gora, Bosna i Hercegovina). Iako je veoma aktivan na društvenim mrežama, malo ljudi zna da je Čubrilo profesor geografije već 23 godine u gimnaziji “Jovan Jovanović-Zmaj” u Novom Sadu.

Meteorologijom se bavi od svoje 25. godine, a osim što redovno objavljuje prognoze na Fejsbuku, i adminstrator je na nekoliko prognostičkih stranica. Iako daje svoje prognoze, naglašava da se one ne smatraju zvaničnim stavovima državnih institucija i da je važno pratiti i njihove prognoze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here