U maju 2024. godine u Srbiji je primetan porast broja obolelih od korona virusa. Najnovija statistika Instituta za javno zdravlje “Milan Jovanović Batut” pokazuje da je od 22. do 28. jula testirano ukupno 1207 osoba, a da je 306 pozitivnih na virus SARS-CoV-2.

Iako su trenutne brojke možda niže u usporedbi s početkom ove godine i odgovarajućim razdobljem prošle godine, medicinski stručnjaci upozoravaju da još uvijek postoje pacijenti koji imaju teška klinička stanja.

Prema izvještaju “Batuta”, prosječna starost oboljelih je trenutno 66 godina, dok su osobe na bolničkom liječenju prosječne starosti 72 godine.

Prema riječima dr. Ivane Stefanović iz Hitne pomoći, trenutno stanje koronavirusa u Srbiji nije razlog za uzbunu. To je zbog prisutnosti prirodnog imuniteta i imuniteta cjepiva. No, napomenula je da i dalje ima pacijenata s teškim simptomima.

Dr. Stefanović upozorava da, iako možete doživjeti jednodnevnu temperaturu i gubitak njuha, važno je razmotriti utjecaj na osobe s oslabljenim imunološkim sustavom. Iako možda nije kobno za vas, može predstavljati ozbiljnu prijetnju ranjivim članovima kućanstva. Stoga je ključno biti oprezan ako dobijete temperaturu, a s vama žive starije ili bolesne osobe. Pridržavajte se svih pandemskih protokola, uključujući nošenje maski i provođenje preventivnih mjera.

Koje su osobe najosjetljivije na koronavirus?

Tijekom početka globalne pandemije COVID-19, starijoj populaciji, osobama s već postojećim zdravstvenim problemima i određenim skupinama snažno se savjetuje da budu oprezni, daju prioritet svojoj dobrobiti i svedu kontakt s osobama koje pokazuju respiratorne infekcije na minimum.

Pojedinci različitih dobnih skupina, uključujući starije osobe, one s kroničnim plućnim, srčanim ili bubrežnim bolestima, osobe s dijabetesom te oboljele od malignih bolesti ili drugih kroničnih bolesti koje slabe imunološki sustav.
bolnica

Je li nedavno otkriveni soj FLiRT, koji je dokumentiran u Europi, dostupan u Srbiji?

Kako navode iz “Batuta”, zbog porasta broja slučajeva COVID-19 u Grčkoj i pojave nove varijante FLiRT, postoji mogućnost da i u našoj zemlji dođe do slične epidemiološke situacije, s obzirom na značajno prisustvo srpskih turista koji su stigao letom.

Akronim FLiRT predstavlja mjesta mutacije koja su uobičajena među različitim varijantama proteina virusa.

Prema riječima dr. Slavice Maris, cijenjene specijalistice epidemiologije i načelnice Centra za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu, FLiRT subvarijanta omikron službeno nije otkrivena u Srbiji. Međutim, s obzirom na njegovu rasprostranjenost u europskoj regiji, pretpostavlja se da je prisutan iu Srbiji.

Maris je nedavno izjavio da, iako FLiRT nije službeno izoliran, široko se vjeruje da se radi o podvarijanti JN.1, koja je odgovorna za 99 posto infekcija SARS-CoV-2 u Europi. Tijekom mjeseca srpnja ova određena podvarijanta činila je 99 posto svih ciljanih izolata. Iako u ovom trenutku nema službene potvrde, pretpostavlja se da ako podvarijanta omikrona prevladava diljem Europe, vjerojatno je prisutna i kod nas.

U našem jedinstvenom tekstu otkrijte potrebne korake koje trebate poduzeti ako ste zabrinuti zbog moguće zaraze koronavirusom nakon vašeg odmora.

Koji je razlog ponovnog porasta broja oboljelih od koronavirusa?

Prema riječima Slavice Maris, i ranije su zabilježeni porasti broja oboljelih od covida tijekom ljetne sezone.

Prema njenom objašnjenju za “Blic”, za razliku od gripa, koji se obično javlja u jesen i zimu, kovid 19 nije ograničen na određeno doba godine. Traje tijekom cijele godine, a naša osjetljivost na specifične sojeve, kao što je trenutni mutirani virus, raste. Dodatno, dosta je vremena prošlo od početnog cijepljenja i pojave ne-omikronske varijante covida 19. Virus se prilagodio i preživio, što je dovelo do razvoja FLiRT-a, najnovije podvarijante omikrona, koja posebno cilja na virus i veže se za njega, što dovodi do bolesti.

Znakovi i indikacije korona virusa

Povišene razine topline
vrućica
Uz uobičajene simptome curenja ili začepljenog nosa, pojedinci također mogu osjetiti gastrointestinalne simptome i povremeno kihanje kada pate od prehlade.

FLiRT varijante pokazuju različite simptome.

Što se tiče nedavno otkrivene varijante korona virusa FLiRT, simptomi su vrlo slični onima kod drugih sojeva omikron, s pojavom koja se javlja otprilike 5 do 6 dana nakon izlaganja i trajanjem od jednog dana do dva tjedna.
laringitis
kašalj
slabost
Imati začepljen ili cureći nos
glavobolja
Bolovi u mišićima, gubitak okusa ili mirisa, otežano disanje ili simptomi poput mučnine ili povraćanja mogu biti pokazatelji visoke temperature.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here