• Skladištenje hrane od esencijalne je važnosti kako bi se sačuvala njena svježina, kvaliteta i nutritivne vrijednosti. U današnjem vremenu, kada često kupujemo veće količine namirnica, pravilno skladištenje postaje ključno za smanjenje otpada, ali i za očuvanje kućnog budžeta. U nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta za pravilno čuvanje voća, povrća i drugih namirnica, kako bi ostale svježe i dugotrajnije.

Skladištenje jabuka zimskih sorti

Jabuke zimskih sorti zahtijevaju posebnu pažnju ukoliko ih planirate čuvati tokom dužeg perioda. Prvi korak je da se izbjegava prihranjivanje dušičnim gnojivima tokom ljeta, jer to može negativno uticati na kvalitet plodova. Jabuke trebaju biti pažljivo odabrane pri berbi – samo potpuno zdravi plodovi bez oštećenja mogu biti stavljeni u skladište.

Prilikom pripreme prostora za skladištenje, zidove prostora je preporučljivo obojiti otopinom gašenog vapna (1,5 kg na 10 litara vode), a pod tretirati 5% otopinom željeznog sulfata. Kutije ili korpe u kojima ćete čuvati jabuke potrebno je dezinficirati s otopinom sode bikarbone. 

Ako nemate odgovarajući prostor za skladištenje u kući, jabuke možete čuvati i na balkonu. U tom slučaju, stavite ih u kutiju obloženu slamom ili stiroporom, a potom dodatno prekriti folijom ili ćebetom. Nikada ih ne čuvajte u plastičnim vrećicama ili blizu povrća, jer jabuke ispuštaju etilen, plin koji ubrzava kvarenje drugih plodova.

Pravilno čuvanje povrća

Krompir je najbolje čuvati na suhom i tamnom mjestu. Niže temperature pomoći će u sprječavanju klijanja. Poseban trik za duže očuvanje krompira je staviti jednu jabuku u skladište – vjeruje se da jabuka usporava klijanje krompira. Šargarepu je najbolje čuvati u pijesku ili piljevini, jer ova metoda održava povrće svježim i sprječava isušivanje. Cvekla, koja može biti skladištena uz krompir, također pomaže u održavanju optimalne vlažnosti u skladištu.

Savjeti za skladištenje voća

Banane su poznate po tome što vrlo brzo dozrijevaju zbog etilena kojeg ispuštaju. Da biste usporili ovaj proces, zamotajte krajeve stabljike banana u plastičnu vrećicu, čime ćete smanjiti oslobađanje etilena i produžiti svježinu banana, ali i drugih plodova u njihovoj blizini.

Bobice, poput jagoda i malina, vrlo brzo mogu početi truliti, pa je važno pridržavati se nekoliko trikova. Operite ih u rastvoru vode i sirćeta (1 dio sirćeta na 10 dijelova vode), a zatim ih dobro osušite i čuvajte u frižideru, najbolje u papirnim ubrusima, koji upijaju višak vlage.

Ananas možete sačuvati duže ako uklonite lisnatu peteljku i okrenete voće naopačke. Ovaj postupak pomaže ravnomjernoj raspodjeli šećera u plodu, čime se produžuje svježina ananasa.

Ostale namirnice i trikovi za duže očuvanje

Med je proizvod koji može trajati godinama ako se čuva na hladnom i tamnom mjestu u staklenoj posudi. Promjena boje meda je normalna i ne utiče na njegov kvalitet.

Začinsko bilje možete sačuvati duže tako što ćete ga sitno nasjeckati, staviti u kalupe za led, preliti maslinovim uljem i zamrznuti. Na ovaj način uvijek ćete imati svježe bilje pri ruci. Sir se može produžiti njegov vijek trajanja ako ga nakon otvaranja umotate u papir za pečenje, umjesto da ostavite u originalnom pakovanju.

Još jedan koristan trik je mljeveno meso, koje je najbolje čuvati u vrećicama koje se mogu ponovo zatvoriti. Prije zamrzavanja podijelite meso na manje porcije, čime ćete olakšati kasniju upotrebu.

  • Kolači i pite će ostati svježiji duže ako otvorene dijelove prekrivate kriškama kruha, što sprječava isušivanje. Paradajz, s druge strane, treba čuvati na sobnoj temperaturi, obložen papirnim ubrusima, kako bi se izbjegla oštećenja kore.

Zaključak

Pridržavanje ovih savjeta za skladištenje hrane može značajno produžiti svježinu namirnica, smanjiti otpad i uštediti novac. Bez obzira na to radi li se o voću, povrću ili drugim namirnicama, pravilno skladištenje je ključ za očuvanje kvaliteta hrane. Ako se pridržavate ovih savjeta, ne samo da ćete uživati u svježoj hrani duže, već ćete također smanjiti potrebu za čestim kupovinama. Sretno!

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here