Kako racionalno trošiti električnu energiju i smanjiti račune u 2025. godini

Zbog najavljenog poskupljenja električne energije, koje bi moglo biti između 20 i 40 odsto, važno je da građani Srbije preduzmu mere za racionalno trošenje struje. Iako se na najave o velikom poskupljenju nisu svi složili, te je predsednik Srbije naglasio da cene neće drastično rasti, ipak je jasno da će trošak za energiju biti veći. U tom smislu, od ključne važnosti je poznavanje saveta koji mogu značajno smanjiti mesečne račune za električnu energiju.

Klima-uređaj

Jedan od najvećih potrošača struje u domaćinstvima tokom leta svakako je klima-uređaj. Iako je neophodan za rashlađivanje prostora, važno je obratiti pažnju na podešavanje termostata. Preporuka je da se temperatura podesi na 25 stepeni umesto 23, jer čak i manja promjena može doneti uštedu od 3 do 5 odsto na godišnjem nivou.

Šporet i rerna

Kuvanje i pečenje hrane su svakodnevne aktivnosti, posebno u porodicama s više članova, što podrazumeva veću potrošnju električne energije. Za štednju struje prilikom pečenja preporučuje se da ne otvarate vrata rerne tokom pečenja, kako biste izbegli gubitak topline. Takođe, upotreba rerne za pečenje dva jela odjednom može uštedeti i vreme i energiju. Još jedan savet je da rernu isključite nekoliko minuta pre nego što jelo bude potpuno gotovo, jer će ostatak toplote dovršiti pečenje.

Kada se koriste električne ringle, treba obratiti pažnju da veličina posude odgovara veličini ringle, kako bi se izbegla bespotrebna potrošnja energije. Takođe, šerpe s debljim dnom bolje zadržavaju toplotu i omogućuju brže kuvanje.

Veš-mašina i mašina za sudove

Za veš-mašinu i mašinu za sudove, veoma je važno da se koriste samo kada su potpuno napunjene, jer ove mašine troše isti iznos energije bez obzira na količinu prljavih predmeta. Takođe, korišćenje jeftinije struje, u periodima kada je cena struje niža, može doneti značajnu uštedu.

EPS saveti za uštedu

Iz EPS-a su predložili konkretne načine za uštedu energije. Na primer, laptop koji je stalno uključen u utičnicu može godišnje potrošiti 87,6 kWh, dok mikrotalasna pećnica, kada je stalno uključena, troši skoro 24,96 kWh godišnje. Među kuhinjskim aparatima, najviše energije troše mašina za pranje sudova (480 kWh), električni šporet (315 kWh) i rerna (290 kWh). Takođe, uvođenjem navike da se veš-mašina koristi samo kada je struja jeftina, možete godišnje uštedeti i do 2.000 dinara.

Frižider

Jedan od uređaja koji troši mnogo energije je frižider, pa je važno paziti da vrata ne budu dugo otvorena, jer će to izazvati gubitak hladnoće i dodatnu potrošnju energije za ponovo hlađenje.

Sijalice

Zamena običnih sijalica za LED sijalice može doneti veliku uštedu, jer LED sijalice troše mnogo manje energije u odnosu na tradicionalne sijalice. Takođe, gašenje sijalica kada nisu potrebne može značajno smanjiti troškove.

Bojler

Bojler je jedan od najvećih potrošača struje, pa je važno koristiti jeftinu struju za zagrevanje vode, što znači uključivanje bojlera noću. Takođe, redovno čišćenje bojlera od kamenca može poboljšati efikasnost i smanjiti potrošnju energije.

Jedan savet koji je izneo električar je da bojler nije potrebno isključivati. On smatra da je održavanje bojlera uključenim bolja opcija, osim ako se ne koristi u vikendicama, gde se struja koristi povremeno.

Ostali uređaji

Mikrotalasna pećnica, računar, televizor, punjači i ketleri troše energiju čak i kada nisu aktivno u upotrebi, pa je preporuka da se isključe iz utičnice kad se ne koriste. Na ovaj način, može se smanjiti potrošnja i uštedeti na računima za struju.

Prateći ove savete i menjajući neke svakodnevne navike, možete značajno smanjiti svoje mesečne račune za električnu energiju, čak i u slučaju poskupljenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here