Novinar Ivan Gajić u Crnoj Gori tijekom vikenda je u ime naše ekipe “Stars speciala” razgovarao s renomiranom pjevačicom Radom Manojlović. S karijerom dugom 16 godina, ova glazbena senzacija podijelila je uvide o svom putu, nezaboravnim trenucima na pozornici i aktualnim događanjima.

Zabrana nastupa izazvala je brojne kontroverze.

Rada je komentirala zabranu pojedinih izvođača, poput Dragomira Despića Desingerice, na upit o tome.

Prema pjevačici, čin zabrane umjetnosti, bilo da se radi o glazbi, glumi ili slikarstvu, čisto je politički. Vjeruju da bi pojedinci trebali imati slobodu odabira onoga u čemu će uživati, a cijeli koncept smatraju besmislenim.

Nisam za zabranu umjetnosti. Smatram da svatko ima pravo izraziti svoje mišljenje, au konačnici, procjena umjetnosti je subjektivna. Iako možda postoje određena umjetnička djela ili filmovi koje neki pojedinci smatraju pretjeranima, to se u konačnici svodi na osobne preferencije. U konačnici, publika je ta koja odlučuje s čime se želi baviti.

“bogohuljenje”

Osim toga, Rada je spomenula i kontroverze oko početka Olimpijskih igara koje su izazvale žestoke reakcije jer su ih mnogi doživjeli kao bogohulne.

Francuzi su, kaže Rada, doživjeli značajne promjene i više nisu isti kao što su bili. Ona vjeruje da se populacija Francuza u Parizu znatno smanjila, što je dovelo do transformacije grada u nešto nalik Africi.

Bonus tekst:

Datira više od 5000 godina, češnjak je službeno priznat kao ljekovita biljka, što ga čini jednim od najstarijih postojećih biljaka. U našem modernom dobu znanstvenog napretka, stekli smo uvid u čimbenike koji doprinose njegovom cijenjenom ugledu.

Osim svoje bogate nutritivne vrijednosti, sjemenke češnjaka sadrže širok raspon vitalnih elemenata uključujući vodu, proteine, masti, ugljikohidrate, vlakna i minerale. Naime, ti se minerali sastoje od natrija, kalija, magnezija, kalcija, fosfora, sumpora i željeza.

Prepun vitalnih nutrijenata kao što su karoten, vitamin E, B1, B2, B3 i vitamin C, češnjak se može pohvaliti nizom zdravstvenih prednosti. Ipak, njegova najveća prednost leži u prirodnoj antibiotskoj komponenti koja se zove alicin.

Za uzgoj češnjaka najbolje ga je saditi u jesen ili rano proljeće. Postoje brojni načini da okusite češnjak, bilo da je nasjeckan, konzumiran kao sok ili čaj, korišten kao namaz, uživan svjež ili uzet u obliku kapsula. Iako izrazita aroma češnjaka možda nije svačija preferencija, to je miris koji nam je svima poznat.

Glavni problem povezan s češnjakom je njegov jak miris. Unatoč tome, postoje tretmani češnjakom bez recepta koji mogu donekle ublažiti ovaj problem. Kako biste postigli najbolje rezultate, preporučujemo korištenje svježe pripremljenog češnjaka, najbolje domaćeg. Da biste ublažili njenu oštru aromu, možete ga kombinirati s peršinom, metvicom, mažuranom ili majčinom dušicom. Ovdje je zbirka različitih ljekovitih prednosti povezanih s češnjakom.

Tijelo može iskusiti pozitivne učinke ljekovitih svojstava češnjaka. Adenozin, spoj koji se nalazi u češnjaku, vrlo je učinkovit u sprječavanju stvaranja krvnih ugrušaka. Nadalje, organske komponente koje sadrže sumpor u češnjaku pomažu u snižavanju razine kolesterola i djeluju kao preventivna mjera protiv pojave kancerogenih stanja. Znanstvena istraživanja objavljena u Journal of the National Cancer Institute and Carcinogenesis pružaju nepobitne dokaze koji podupiru antikancerogena svojstva češnjaka.

Utjecaj aminokiselina dobivenih iz češnjaka na smanjenje LDL kolesterola u krvi povezan je s istodobnim povećanjem HDL kolesterola. Češnjak posjeduje izvanrednu sposobnost učinkovitog smanjenja razine kolesterola i triglicerida, bez obzira na konzumaciju hrane s visokim udjelom masti.

Potvrđeni učinak vazodilatacije, posebno na periferne krvne žile u glavi, očima i nogama, obećava za ublažavanje ciljanih glavobolja i grčeva u nogama koje imaju stariji pojedinci, čak i tijekom kratkih šetnji. Štoviše, dovodi do značajnog smanjenja krvnog tlaka, koje iznosi otprilike pet do deset posto.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here