Bonus članak:

Bijeli sljez: Prirodni lijek za bubrežne kamence, masnoće i jačanje imuniteta

Priroda nam nudi mnoge lijekove, a bijeli sljez je jedan od najučinkovitijih biljnih preparata za liječenje različitih zdravstvenih problema. Ova biljka, koja je stoljećima prisutna u tradicionalnoj medicini, prepoznaje se po svojoj visokoj ljekovitosti. Osim što je poznata po svojim sposobnostima u liječenju bubrežnih kamenaca, bijeli sljez ima i brojna druga korisna svojstva koja mogu značajno doprinijeti zdravlju cijelog organizma.

Ljekovita svojstva čaja od bijelog sljeza

Čaj dobiven od bijelog sljeza ima izvanredne dobrobiti za tijelo, zahvaljujući bogatstvu eteričnih ulja, tanina, fenola i sluzi u njegovim listovima. Naime, korijen bijelog sljeza sadrži visok udio kvercetina, flavonoida i šećera, što mu omogućava učinkovitost u liječenju mnogih zdravstvenih problema. Najveće prednosti ovog čaja očituju se u liječenju urinarnih infekcija i olakšavanju razgradnje bubrežnih kamenaca.

Jedno od najistaknutijih svojstava čaja od bijelog sljeza je njegova sposobnost jačanja imuniteta, zahvaljujući snažnim antioksidativnim svojstvima koja pomažu u borbi protiv virusa i bakterija. Osim toga, čaj od bijelog sljeza izvrstan je za smirivanje iritacija i upala sluznice u grlu, ustima i ždrijelu, što ga čini učinkovitom pomoći kod različitih oblika suhoće kašlja i respiratornih problema.

Istraživanja su pokazala da čaj od bijelog sljeza, osobito u kombinaciji s kamilicom, može biti izuzetno koristan u liječenju upale želučane sluznice. Također, koristi se kao tretman protiv proljeva, povraćanja i upale debelog crijeva.

Bijeli sljez također može imati koristi izvan unutarnje upotrebe. Naime, koristi se i kao obloga za kožne čireve, opekline ili za liječenje nadraženih očiju, zahvaljujući svojim umirujućim svojstvima.

Kako pripremiti ljekoviti čaj od bijelog sljeza

Za izradu čaja od bijelog sljeza, najkorisniji dio biljke je korijen, jer sadrži najveću koncentraciju ljekovitih tvari. Za pripremu čaja preporučuje se koristiti mlađe primjerke korijena, jer oni daju najbolji učinak. Nakon što se korijen ubere, potrebno ga je oguliti kako bi se izbjegla kontaminacija gljivama koje mogu smanjiti njegovu učinkovitost. Nakon toga, korijen se mora osušiti prije nego što se koristi za pripremu čaja ili sirupa.

Za pravilnu pripremu čaja, slijedite ovaj postupak:

  1. Pomiješajte 2 žlice korijena bijelog sljeza s 2,5 decilitra mlake ili hladne vode.
  2. Ostavite smjesu da odstoji najmanje 1 sat, ali je preporučljivo ostaviti je 2 sata kako bi se osigurao maksimalni učinak sluzi koja se oslobađa iz korijena.
  3. Nakon što smjesa odstoji, lagano je zagrijte i, po želji, dodajte malo meda za bolji okus.
  4. Preporučuje se konzumacija čaja tri puta dnevno za optimalan učinak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here