Nedavno je voditeljica Jovana Joksimović otkrila da boluje od vitiliga, bolesti koju karakterizira depigmentacija kože.

Voditeljica Jovana Joksimović u emisiji Uranak na K1 televiziji ugostila je dermatologa na razgovoru o depigmentaciji, nakon čega je otkrila svoju borbu s vitiligom.

– Liječnik je rekao da stres definitivno može pogoršati svaku situaciju vezanu uz imunološki sustav, jer su te stanice međusobno povezane. Može, ali i ne mora imati utjecaja.

Ako postoji genetska predispozicija, takve pojave mogu dodatno utjecati na njenu manifestaciju. Nakon toga, Jovana Joksimović otkrila je svoju borbu s vitiligom, koja je doktoricu Jelenu Stojković Filipović iznenadila.

– Ovo je prvi put da sam saznao da imate vitiligo – rekao je liječnik, očito zatečen.

“Imam ga na licu, laktu i ruci”, primijetila je Jovana Joksimović, izražavajući novopronađenu ljubav prema svom vitiligu. Također je podijelila svoje uvjerenje da je njen vitiligo potpuno nevidljiv.

“Vjerujem da je vitiligo na mojoj koži potpuno neprimjetan i da ga mogu vidjeti samo zlonamjerni i zavidni pojedinci”, napomenula je Jovana i dodala kako joj je intrigantno kako mrlje gube bjelinu i kao da se repigmentiraju. Istaknula je kako je najvrjedniji savjet za svakoga prigrliti svoje nesavršenosti.

Bonus tekst

Jednostavan lijek za čestu ljetnu dilemu s hranom je na dohvat ruke. Ništa ne može biti razočaravajuće od zamišljanja obroka, bilo doručka ili večere, ispunjenog snovima o siru ili trapistu, samo da bi vas dočekalo neugodno iznenađenje otkrivanja pljesnivog sira u hladnjaku. Srećom, popravak je prilično jednostavan i zahtijeva samo papirnati ručnik zajedno s izopropilnim alkoholom ili bijelim octom.

Jednostavno uzmite papirnati ručnik, potpuno ga natopite bijelim octom, a zatim zamotajte kriške sira u ručnik. Zatim stavite sir, još zamotan u ručnik natopljen octom, u plastičnu posudu ili vrećicu s patentnim zatvaračem i ohladite. Povremeno provjerite ručnik, a kada se čini da je suh, zamijenite ga za svježe namočen. Prema onima koji su testirali ovu metodu, pomoću ove tehnike sir može ostati svjež tjednima. Što je to u octu što pomaže u očuvanju sira?

Najbitnije je da se miris octa ne zadržava na siru, a svojim djelovanjem sprječava naseljavanje potencijalnih bakterija. Ključni faktor je sastav alkoholnog octa, koji se može pohvaliti povišenim razinama octene kiseline, što ga čini vrlo učinkovitim protiv gljivica i mikroba. Osim toga, ocat pomaže u održavanju vlažnosti sira, pomaže u očuvanju njegove arome i okusa. Kako biste spriječili isušivanje, korisno je koristiti vlažne krpe.

Koje su vrste sireva prikladne za trik s octom? Tvrdi sirevi kao što su cheddar, trapist, pecorino i drugi koji imaju vrlo nizak sadržaj vlage idealni su za metodu mokrih ručnika. Kao što je primijetio Allrecipes.com, polutvrde sorte kao što su Gouda i Provolone također mogu dobiti prednosti ove tehnike skladištenja. Međutim, učinak trika smanjuje se s mekšim sirevima. Dok ocat može pomoći u održavanju svježine sireva kao što su mozzarella, brie ili camembert, on značajno mijenja njihovu teksturu i okus.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here