Barbara Jane Meckle, mlada studentkinja iz obitelji uglednog poduzetnika Roberta Mecklea, postala je središnji lik jednog od najšokantnijih slučajeva otmice u Sjedinjenim Američkim Državama. Ova nevjerojatna priča o preživljavanju, koja je uzburkala javnost i medije 1960-ih godina, nije privukla pažnju samo zbog same otmice, već i zbog izuzetne snage volje i hrabrosti koju je Barbara pokazala, preživjevši više od 80 sati zakopana pod zemljom.

Šokantan početak

Sredinom prosinca 1968. godine, Barbara Jane Meckle boravila je sa svojom majkom Jane u motelu Rodevai Inn u blizini njezinog sveučilišta u Atlanti, Georgia, oporavljajući se od hongkonške gripe. Na noć između 16. i 17. prosinca, njihov miran boravak prekinula je iznenadna posjeta nepoznatih osoba. Na vrata njihove sobe pokucali su muškarac u policijskoj uniformi i žena s crnom maskom. Tvrdeći da je Barbarina prijateljica imala tešku prometnu nesreću i da je potrebno odmah krenuti u bolnicu, otmičari su uspjeli uvjeriti Barbara i njenu majku da otvore vrata. No, upravo tada je nastao trenutak zla.

Otmičari i njihov motiv

Nakon što su Barbara i njena obitelj shvatili što se dogodilo, odmah su obavijestili FBI, koji je brzo započeo istragu. Otmičari su zahtijevali otkupninu u iznosu od 500.000 dolara, a Barbara je bila premještena na nepoznatu lokaciju. Na toj lokaciji, otmičari su je smjestili u improviziranu kutiju koja je bila zakopana pod zemljom. Kutija je bila dug 2 metra i širok 90 centimetara, opremljena osnovnim potrebštinama za preživljavanje – zrakom, vodom i strujom koja je trebala trajati pet dana. Međutim, samo nekoliko sati nakon što je Barbara zakopana, struja je nestala, a ona je bila prisiljena osloniti se na svoju unutrašnju snagu kako bi preživjela. Unatoč neizvjesnoj situaciji, Barbara je, uz nevjerojatnu hrabrost, uspjela preživjeti u potpunoj tami i klaustrofobiji, što je trajalo punih 84 sata.

 

Iako je Barbara bila vrlo poznata studentkinja, otmičari su je izabrali zbog bogatstva njezine obitelji, što je činilo otkupninu vrlo primamljivom. Polako su počeli otkrivati motive i pozadinu otmice, a FBI je brzo identificirao počinitelje. Par kriminalaca, Gerry Crist i Ruth Ejsman-Shier, povezani su s brojnim prethodnim zločinima, uključujući krađe automobila, a ubrzo su povezani i s otmicom.

Pronalazak tragova i FBI-ova istraga

U početnim fazama istrage, FBI je prikupio niz dokaza koji su ih usmjeravali prema otmičarima. U napuštenom automobilu, policija je pronašla osobne dokumente, uključujući putovnicu, fotografije i čekovnu knjižicu, koji su jasno povezivali Ejsman-Shier i Crista s otmicom.

Robert Meckle, očajni otac, odlučio je poduzeti korake kako bi osigurao sigurnost svoje kćeri. U novinama je objavio šifrirani oglas, potvrđujući svoju spremnost da plati otkupninu. Iako su mnogi bili skeptični, Barbara je svojim neustrašivim preživljavanjem postala simbol nade, a cijela Amerika navijala za njen oporavak.

Izdržljivost pod zemljom

Dok je Barbara ležala zakopana pod zemljom, borila se ne samo s fizičkim neugodnostima, već i s vlastitim psihološkim izazovima. Razmišljala je o Božiću, omiljenom prazniku koji je bio simbol nade za nju, te se usmjerila na pozitivne misli. Bez struje i sa minimalnim zalihama, Barbara je pokazala nevjerojatnu unutrašnju snagu, usmjeravajući svoje misli na svjetlu stranu, sve dok nije došlo do njenog spasenja.

Spasenje i život nakon otmice

Nakon što je otkupnina isplaćena, FBI je uspio locirati Barbaru. Policija je uhitila Gerryja Crista i Ruth Ejsman-Shier, a njihovi tragovi nisu ostavili nikakvu sumnju u njihov krivicu. Barbara je spašena i vraćena svojoj obitelji, koja je bila presretna što su je ponovno vidjeli živu i zdravu.

Kasnije je Barbara nastavila sa životom, udala se za svog prijatelja Stuarta Woodwarda i dobila dvoje djece. Iako su prošle godine od tog traumatičnog iskustva, njena nevjerojatna priča o preživljavanju pod zemljom i dalje ostaje inspiracija za mnoge koji se suočavaju s najtežim životnim situacijama. Barbara Jane Meckle je simbol izdržljivosti, hrabrosti i nade u najtežim okolnostima.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here