Mnogi stručnjaci misle da su iz općih razloga zdrava crijeva vjerojatno važnija od čišćenja debelog crijeva, posebno kod medicinskog pregleda kao što je kolonoskopija. U novije vrijeme čišćenje debelog crijeva se sve više nudi kao samostalan oblik terapije.
Što je zapravo ova terapija, liječnica opće prakse Prve TV dr. Tamara Sarić objasnila je vezu između ovog prastarog svakodnevnog rituala i starog Egipta. Praksa koja prethodi našem modernom društvu, tradicionalno bi se nazivala hidrokolon. Objasnila je razlike između hidrokolon terapije i klistira.
U obrazloženju zahvata hidrokolon spomenula je njegovu povezanost s prednostima uklanjanja infekcija, ublažavanja tegoba i ublažavanja neugodnih mirisa. Dok čišćenje traje, pacijent će ležati na leđima, promatrajući kako se uređaj puni vodom i morskom soli, koji se koriste za čišćenje.
Koje dobrobiti nudi hidrokolon terapija? U većini slučajeva duljina debelog crijeva iznosi između jednog i pol do dva metra, ponekad i preko te duljine.
Njegova glavna funkcija je dugotrajno skladište otpada jer je količina koju unosimo daleko veća od one koju izlučujemo. Redovito odvoz tako velikih količina otpada na dnevnoj bazi smatra se nepraktičnim.
Stoga treba ići na čišćenje od tri do pet puta godišnje. Liječnik je naglasio da jedan tretman neće u potpunosti očistiti debelo crijevo. Oni su, međutim, priznali da bi to pomoglo osloboditi plinove i uskladiti debelo crijevo u detoksikaciji jetre i kože pružajući oslobađanje.
Mačju travu visoko cijene travari zbog svoje duge povijesti korištenja za liječenje neplodnosti, kao i za razne zdravstvene probleme žena. Izraz koji se često povezuje s osobama koje pate od žena u nevolji vrlo dobro opisuje svoje korisnike—one koji su upoznali dubine očaja koje mogu pratiti probleme začeća.
Infuz dobiven od ove biljke pomaže u regulaciji lučenja spolnih hormona te liječi menstrualne tegobe, rane na maternici i mnoge druge probleme vezane uz zdravlje žena. Nemojte koristiti nijednu biljku kao lijek bez prethodnog savjetovanja sa zdravstvenim radnikom.
Štoviše, snažni spojevi u ovoj gorkoj biljci čine puno više od pukog poticanja apetita. Oni također uvelike potiču proizvodnju žuči kako bi pomogli u probavi, uzrokuju iskašljavanje i ublažavaju nervozu, nesanicu i migrene. Od svake se može napraviti čaj i koristiti.
Da biste to učinili, žličicu osušenih listova prelijte šalicom kipuće vode. Ostavite da odstoji 15 minuta poklopljeno nakon čega se može procijediti. Ovaj čaj se može piti s medom, a idealno bi ga bilo uzeti u četiri doze nakon jela i prije spavanja.