Poražen je od australsko-ruskog igrača Alekseja Popirina 3:1 (6:4, 6:4, 2:6, 6:4) nakon tri sata i dvadeset minuta.

S ovim porazom, Srbin ne bi mogao obraniti naslov u New Yorku i time doći do 25. Grand Slama.

Ovo je prvi put od 2017. godine, kada je operirao lakat, da nije osvojio nijedan Grand Slam naslov u sezoni. Zanimljivo, to se također dogodilo 2010. godine; tako se ponovilo ono sušno razdoblje od sedam godina.

Nakon ovog poraza Đoković će izgubiti mnogo bodova jer je prošle godine bio pobjednik. Stoga će najvjerojatnije pasti na četvrto mjesto ATP ljestvice.

Popirin će u sljedećem kolu igrati protiv Amerikanca Francisa Tijafoa

Novak je propustio hrpu break prilika (posebno u prvom i četvrtom setu), ali više od svega ono što je bilo zapaženo je da vatre u njegovim očima veći dio meča jednostavno nije bilo. Tek u nekoliko navrata Novak je visoko podigao šaku i pozvao publiku da ga bodri ili plješće.

U prvom setu nije bilo breaka sve do 4:4 kada je Novaku uzeo Popirin. No ključni gem u prvom setu bio je šesti, Novak je imao pet break prilika, a od toga tri vezane propustio.

Popirin je u petom gemu drugog seta napravio break i poveo na 3:2. To se pokazalo ključnim jer se Novak do kraja seta nije oporavio.

Đoković je početkom trećeg seta prvi put napravio break i poveo 2:0. Popirin se uspio vratiti u set, ali ne zadugo. U nastavku je Novak još dva puta preoteo servis Australcu i time smanjio set na 2:1.

Primijetilo se da je Novak počeo dizati svoju igru ​​u trećoj. Pokazao je više energije nego u prva dva seta. Ali, nažalost, brzo ga je izgubio.

Ponovno su propuštene prilike za break. U drugom gemu četvrtog seta imao je dvije prilike za break, ali nije uspio; Popirin je to učinio u petoj utakmici povevši 3:2. I u šestom gemu Novak je imao dvije prilike za break, ali ih nije iskoristio.

I s tim je Popirin povisio na 5:2. Potom je Novak povisio na 5:3 zahvaljujući novom breaku, nakon čega je servirao za 5:4. I to je bilo sve. U završnom gemu Australac je servirao bez greške i dobio ga s nula poena – čime je dobio svoj meč.

I u ovom meču, kao i u prethodna dva, vidjelo se: Novakov servis nije servirao. Đoković je napravio 14 dvostrukih grešaka na servisu – bez presedana.

Novak je imao manje pobjednika od svog suparnika (50 – 40), imao je samo 19 od 40 poena na mreži forse, a iskoristio je samo 4 od 16 break grešaka; to su bili neki od odlučujućih faktora u toj utakmici.