Dragomir Despić, poznat i kao Desingerica, svakim danom osvaja javnost svojim hipnotizirajućim nastupima, koji uključuju krstenje pojedinaca tenisicama i pravljenje banana splitova na njihovim glavama, među ostalim intrigantnim točkama, čime je učvrstio svoju reputaciju jednog od najtraženijih repera na našoj domaćoj glazbenoj sceni.
Trenutno se vodi velika polemika oko zakazanog nastupa Desingerice u klubu u Vrnjačkoj Banji. Klub je odlučio otkazati nastup te se oglasio putem Instagram priča, izazvavši veliku buru među obožavateljima umjetnika.
U priopćenju kluba na Instagramu nedvosmisleno stoji kako je čin udaranja naše djece tenisicom po glavi apsolutno neprihvatljiv i neće se tolerirati. Naša je odgovornost kao skrbnika zaštititi ih i voditi, učeći ih razlici između dobra i zla i osiguravajući njihovu dobrobit.
U ovom konkretnom slučaju, Desingerica je priskočila u obzir kako bi razriješila enigmu koja je pri ruci.
– Da budem potpuno iskren, nisam siguran u vaš izvor informacija. Imali smo određeni rok za uplatu akontacije, ali on nažalost nije ispoštovan, što je rezultiralo otkazivanjem nastupa. To je razmjer situacije. Što se tiče razloga neplaćanja, to ne mogu komentirati, niti želim ulaziti u to.
No, uvjeravam vas da je objavljena objava potpuno neutemeljena. To je izmišljena priča. Već smo postigli dogovor oko novog termina i time je stvar završena – naveo je Desingerica.
Bonus tekst
Pankreatitis, upala gušterače, predstavlja značajnu prijetnju dobrobiti pojedinaca. Smješten u želucu, ovaj vitalni organ zahtijeva posebnu pozornost pri upravljanju i liječenju ovog stanja. Iako su dostupne učinkovite mogućnosti liječenja, prisutnost komplikacija može povećati ozbiljnost bolesti do potencijalno smrtonosne mjere. Stoga je nužan marljiv i fokusiran pristup kako bi se osiguralo uspješno upravljanje i liječenje pankreatitisa.
Kako bismo stekli dublje razumijevanje ove teme, potražili smo stručnost dr. Ivana Đurića, visokokvalificiranog liječnika opće prakse, kako bismo razjasnili karakteristike i uloge gušterače. U nastavku dr. Đurić objašnjava gušteraču, trbušni organ koji se nalazi iza želuca.
Dvostruka uloga ovog posebnog organa obuhvaća i regulaciju razine šećera u krvi lučenjem hormona poput inzulina, glukagona, somatostatina i pankreasnog polipeptida, kao i proizvodnju pankreasnog soka. Ovaj sok gušterače ne samo da pomaže u procesu probave, već djeluje i kao protuteža kiselosti želučane kiseline nakon ulaska u tanko crijevo.
Akutni pankreatitis, stanje koje želimo rasvijetliti, uzrokovano je različitim čimbenicima. Prema njegovoj izjavi, isporuka soka gušterače u dvanaesnik odvija se kroz kanal gušterače, koji se spaja sa žučnim kanalom odgovornim za transport žuči prije ulaska u duodenum. Ovo kratko pojašnjenje ima za cilj pomoći vašem razumijevanju temeljnih mehanizama akutnog pankreatitisa.
Glavni uzrok ovog stanja je izbacivanje žučnog kamenca. Kamen je blokirao zajednički izlazni kanal za sok gušterače i žuč, sprječavajući ih da dođu do dvanaesnika. Posljedično, došlo je do upale u stanicama gušterače zbog retrogradne iritacije izazvane sokom gušterače unutar kanalnog sustava.
Čimbenici kao što su prekomjerna konzumacija alkohola, traume, tumori, određeni lijekovi i autoimune bolesti mogu poslužiti kao okidači za akutni pankreatitis, podmuklu bolest. Dr. Ivan Đurić napominje da je u području opće medicine prisutnost specifičnih simptoma indikacija akutnog pankreatitisa.
Obično opažen u okruženjima opće prakse, akutni pankreatitis manifestira se kao suptilna, ali nemilosrdna bolest, karakterizirana nelagodom u trbuhu koja potječe s lijeve strane i širi se prema leđima, tvoreći uzorak poput pojasa.
Pacijenti obično pokazuju jasan izraz lica kada se podvrgnu ovoj specifičnoj boli, što služi kao konačan znak. Iako je bol obično blagog intenziteta, postoje slučajevi kada može eskalirati na intenzivniju razinu. Nadalje, prisutni su i neobjašnjiva mučnina i povraćanje, bez ikakvog prepoznatljivog uzroka.
Pankreatitis postaje vjerojatna briga kada ga prati smanjenje apetita, neobjašnjivi gubitak težine, vrućica i ubrzan rad srca. Osim toga, prisutnost mučnine i povraćanja bez ikakvog prepoznatljivog uzroka dodatno pobuđuje sumnju na ovo stanje.
Kada se suočite s takvim situacijama, prva mjera uključuje provođenje sveobuhvatne procjene trbušne regije. To uključuje mjerenje tlaka, provođenje elektrokardiograma (EKG) i pažljivo slušanje zvukova srca i pluća. Za identifikaciju prisutnosti pankreatitisa koristi se amilaza, enzim koji potječe iz gušterače. Kako bi se osigurao temeljit pregled, i uzorci urina i seruma se analiziraju na prisutnost ovih enzima. Nadalje, pregled završava ultrazvukom želuca, a po potrebi se može koristiti i skener.