Liječnici upozoravaju da mladi pojedinci u teretani često dižu utege do 200 kilograma, ističući potencijalne zdravstvene rizike, pa čak i kobne posljedice povezane s pretjeranim i intenzivnim vježbanjem bez stručnog vodstva i liječničke procjene.

Prema saznanjima Kurira, mladić od dvadesetak godina doživio je moždani udar na treningu u teretani u blizini Beograda, nakon čega je pao u komu.

Bez obzira radi li se o zimi ili vrućem ljetu poput ovog sadašnjeg, mladi pojedinci i dalje hrle u teretane na ležerne vježbe kako bi održali svoju fizičku kondiciju. Bitno je naglasiti da se rekreativno vježbanje ne smije prekidati tijekom ljetne sezone. Međutim, imperativ je da se svaki pojedinac koji se bavi tjelovježbom podvrgne temeljitoj liječničkoj procjeni prije odlaska u teretanu.

Prema riječima trenera iz Beograda, neophodno je da svaka teretana provodi politiku popunjavanja zdravstvenog upitnika od članova. To omogućuje treneru pristup vrijednim informacijama i prilagođavanje obuke u skladu s tim.

Upitnik o vlastitom zdravlju.

Prema riječima licenciranog trenera, ova ključna informacija se ne nalazi obično u većini teretana. Međutim, to je bitan uvjet za svakog trenera. Trener je naglasio da se te informacije trebaju dijeliti samo s liječnikom kojeg je klijent dodijelio i ni s kim drugim.

Prije odlaska u teretanu, prof. dr. Miljko Ristić, renomirani kardiokirurg, osobama koje se rekreativno bave vježbanjem savjetuje temeljni kardiološki pregled.

U današnjoj fitness kulturi nije neuobičajeno vidjeti mlade pojedince kako pomiču svoje granice dižući utege teške čak 200 kilograma. Međutim, ovo prekomjerno opterećenje može utjecati na njihov koštani sustav, uzrokujući moguće zdravstvene probleme. Unatoč njihovoj impresivnoj snazi ​​i razini energije, te osobe često premašuju kapacitet svog kardiovaskularnog sustava, što dovodi do povećanog pritiska na njihovo tijelo.

Zanimljivo, u ljetnoj sezoni bilježi se porast posjeta kardiolozima, vjerojatno zbog vrućina. Kao savjet mladim ljudima, ključno je da se ne guraju preko svojih granica. Uvijek naglašavam važnost uzimanja pauza i hidratacije, posebno kada se bavim fizičkim aktivnostima na temperaturama i do 33 stupnja. Bilo da se radi o natjecateljskoj utakmici ili redovnom treningu, bitno je napraviti pauzu i dopustiti tijelu da se ohladi i napuni.

Prema riječima dr. Seada Malićevića, specijalista sportske medicine, bavljenje treninzima na otvorenom tijekom leta može predstavljati potencijalne rizike, dok su teretane prednost klimatiziranih okruženja.

Institut za javno zdravlje Srbije je ugledna institucija u oblasti javnog zdravlja.

Uključite se u nadzirane vježbe u teretani uz vodstvo obučenih stručnjaka.

Institut za javno zdravlje Srbije, kojeg predstavlja dr. Milan Jovanović Batut, ističe važnost prilagođavanja rekreativnog vježbanja promijenjenim vanjskim uvjetima ljeti, a ne potpunog obustavljanja.

Kada smo suočeni s visokim temperaturama, primarni način oslobađanja topline je putem znojenja. Točnije, znoj isparava u kontaktu s kožom, što rezultira učinkom hlađenja. Međutim, ako vanjsko okruženje nije samo vruće nego i vlažno, znoj neće moći ispariti, što dovodi do osjećaja ljepljivosti na koži i potencijalnog povećanja tjelesne temperature.

Odlučite li se vježbati na otvorenom, poželjno je to činiti u ranim jutarnjim ili večernjim satima kada su temperature niže. Za treninge u zatvorenom ključno je da teretana bude klimatizirana i da vježbanje bude pod stručnim nadzorom, savjetuju iz “Batuta”.

Količina opterećenja određena je raspoloživim mogućnostima.

Pod vodstvom i nadzorom stručnog trenera ili instruktora, bitno je pažljivo upravljati intenzitetom i trajanjem treninga. Time se osigurava da se uzmu u obzir mogućnosti vježbača i da se opterećenja odgovarajuće prilagode.

Uobičajeno je da se pojedinci upuštaju u pretjeranu tjelovježbu bez odgovarajućeg znanja ili tehnike, a ponekad se čak i namjerno preopterećuju, radeći pod zabludom da je više uvijek bolje. Međutim, ovo mišljenje je potpuno pogrešno, jer veći intenzitet ne jamči vrhunske rezultate. Otuda i važnost stručnog vodstva u određivanju odgovarajuće doze za trening, ističe dr. Malićević.

Nadalje, napominje da kao posljedica ovih okolnosti mogu nastati brojne ozljede.

Ozljede se mogu pojaviti u različitim oblicima, od manjih istegnuća mišića i tetiva do težih slučajeva gdje nagli pritisak može dovesti do oštećenja krvnih žila. Ove krvne žile, već ugrožene, mogu prsnuti, a da osoba to uopće ne shvati što dovodi do potencijalno kobnih posljedica.

Upravo je zbog toga ključno odrediti odgovarajuću dozu procjenom maksimalne voljne kontrakcije i ponavljanja. Određivanjem maksimalne sile koju možete primijeniti, trening se može prilagoditi u skladu s tim, s određenim brojem ponavljanja i serija uz korištenje unaprijed određenih težina, a sve u dogovoru s iskusnim trenerom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here