Petni trn i plantarni fascitis: Uzroci, simptomi i prirodno lečenje
Petni trn, poznat i kao plantarni fascitis, predstavlja jedno od najčešćih oboljenja koja uzrokuju bolove u stopalu. Ovo stanje nastaje kada dolazi do dugotrajnog oštećenja ili iritacije plantarne fascije, tetive koja se prostire od pete do prstiju i ima ključnu ulogu u održavanju svoda stopala i amortizaciji prilikom hoda. Petni trn može biti vrlo bolan, a bolovi variraju u zavisnosti od faze bolesti. U nekim slučajevima, ova bolest može značajno uticati na kvalitet života, otežavajući hodanje i obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Uzroci i faktori rizika
Petni trn nastaje usled upale ili stresa na plantarnu fasciju, što može dovesti do stvaranja kalcifikata (kamenčića) na peti. Ovi kalcifikati mogu pritiskati okolna meka tkiva, što izaziva bol. Postoji nekoliko faktora koji mogu doprineti razvoju ovog stanja.
Osobe sa skraćenim mišićima potkolenice i neprilagodljivom Ahilovom tetivom takođe su u većem riziku. Ovaj problem mogu izazvati i anatomske nepravilnosti, kao što su ravna stopala ili visok ris. S obzirom na to da je plantarna fascija stalno opterećena tokom hodanja, dugoročni pritisak na ovu tetivu može dovesti do upale i bolova.
Simptomi i faze bolesti
Petni trn se obično razvija kroz tri faze: akutnu, subakutnu i hroničnu. U akutnoj fazi, bol u peti je najintenzivniji i obično se javlja iznenada. Ova faza je najteža i često zahteva hitnu terapiju, koja obuhvata hladne obloge i odmor. Subakutna faza karakteriše se bolovima u peti pri hodanju, a bol je posebno izražen nakon dužeg stajanja ili sedenja, kao i odmah nakon ustajanja iz kreveta.
U hroničnoj fazi bolesti, bol postaje stalni pratilac tokom celog dana, a bol u peti ne popušta ni tokom dana. Ovaj stadijum nastaje usled nepravilnog lečenja ili potpunog izostanka lečenja. Kako bolest napreduje, može doći do ozbiljnih problema pri hodanju i smanjenja kvaliteta života.
Dijagnostika i lečenje
Dijagnoza petnog trna obično se postavlja na osnovu simptoma koje pacijent opisuje, uz pomoć RTG snimanja kako bi se utvrdilo postojanje kalcifikata ili oštećenja plantarne fascije.
Terapija petnog trna obuhvata fizioterapiju, nošenje specijalnih ortopedskih uložaka, kao i primenu hladnih obloga. Takođe, u lečenju se često koriste obloge od prirodnih lekovitih sastojaka, kao što su crna rotkva, šargarepa, kupus i crni luk, koji mogu ublažiti bolove i ubrzati oporavak.
Prirodno lečenje i bilje
Ova biljka je poznata po svojim lekovitim svojstvima, a za lečenje petnog trna koristi se na sledeći način: narendajte crnu rotkvu i stavite je na bolnu petu kao oblogu, ostavite da deluje preko noći, a ujutro je isperite toplom vodom. Ovaj tretman ponavljajte najmanje sedam dana.
Šargarepa je još jedan koristan prirodni lek za petni trn. Narendajte manju šargarepu i stavite je na celofan, a zatim pritisnite na bolnu petu. Ovu oblogu treba ostaviti tokom noći, a postupak ponavljajte najmanje 10 dana kako biste postigli željeni rezultat.
So se takođe koristi za lečenje petnog trna. Potrebno je da zagrejete šaku soli u tiganju ili rerni, a zatim je stavite u platnenu vrećicu i pritisnete na bolno mesto. Ovu oblogu treba držati dok se ne ohladi, a postupak ponavljati deset dana.
Krompir je još jedan koristan sastojak. Narendajte krompir zajedno sa ljuskom, stavite ga na pamučnu krpu i privijte na bolno mesto. Ovu oblogu treba držati tokom noći, a ujutro isprati mlakom vodom. Ovaj tretman ponavljajte najmanje nedelju dana.
Bokvica se takođe koristi u lečenju petnog trna. Na bolnu petu stavite svež list bokvice, okrenut na naličje, i ostavite da deluje nekoliko dana. Kada se list osuši, zamenite ga novim.
Kupus i med takođe mogu pomoći u ublažavanju bolova. Na manji list kupusa stavite kašičicu meda, pritisnite ga na bolno mesto i učvrstite zavojem. Ostavite da deluje preko noći, a ujutro isperite mlakom vodom. Ponavljajte postupak tri dana.
Med, jod i morska so takođe se koriste u lečenju petnog trna. Pomešajte kašiku meda sa 50 ml joda i kašičicom morske soli, a zatim nanesite mešavinu na pamučnu tkaninu i pritisnite je na bolnu petu. Ovu oblogu ostavite tokom noći, a ujutro hodajte s njom 15-20 minuta.
Crni luk i kupus u kombinaciji sa integralnim brašnom predstavljaju još jedan prirodni tretman. Sameljite crni luk i dva lista kupusa, dodajte integralno brašno i nanesite mešavinu na bolnu petu. Ovu oblogu ostavite tokom noći i ponavljajte tretman najmanje nedelju dana.