Orhideje su vrlo profinjene elegantne biljke, što ih čini jednim od najboljih izbora za sobno cvjetanje. Ovaj savršeni ukras omogućuje vam stvaranje prekrasnog cvjetnog kutka u vašem domu.
Sljedećeg se treba striktno pridržavati kako bi ih održali u savršenom stanju. Uz pomoć portala mojerecepty mogu se uzgojiti zaista nevjerojatne orhideje.
Odaberite mjesto za postavljanje. Razmislite o vrsti orhideje koja vam je pri ruci i pronađite joj sunčano mjesto koje nije izravno na suncu. Inače, možda neće procvjetati. 2. Napunite posebnom vodom.
Orhideje su posebne biljke; stoga im se obična voda ne preporučuje. U vodi koja se koristi treba voditi računa o niskoj koncentraciji minerala, jer voda iz slavine ponekad može biti vrlo oštra za korijenje.
Supstrat treba biti vlažan, ali ne natopljen vodom. 3. Dajte biljci malo gnojiva. Gnojivo za vašu orhideju dostupno je u specijaliziranim trgovinama. Time će ona dobiti sve potrebne mikro i makro elemente za daljnji razvoj. 4. Održavajte optimalne temperaturne uvjete. Orhideje ne vole oštre niske temperature. Najpovoljnije temperature za održavanje orhideja su ispod 30°C.
Za zadržavanje vlage u posudu stavite kamenčiće koji zadržavaju vodu ili koristite ovlaživač zraka ako vam je stan suh. Treba im cirkulacija zraka, ali ne napad na cjelovitost lišća ili jak vjetar. 5. Uklonite otvorene cvjetove. Kad vidite da je orhideja prestala cvjetati i rasti, odrežite stabljiku. Odrežite 1 cm od prve primjetne izrasline prije nego što počne žutjeti. 6. Ponovno sadite svake druge godine.
Svake dvije godine presadite svoju orhideju koristeći supstrat posebno formuliran za ove vrste biljaka. Uspijeva i u borovoj kori. Posuda za cvijeće treba biti prozirna kako bi se omogućila fotosinteza i u korijenu.
Prije premještanja biljke u novu posudu, pregledajte korijenje i uklonite sve oštećene. Nadamo se da će vam ovi prijedlozi biti korisni i da će vaše orhideje unijeti radost u vaš dom. Zaštita lišća – zapanjujući rezultati s običnim mlijekom.
Kako biste spriječili propadanje lišća, samo trljajte vatom umočenom u malo vode i mlijeka. U čašu stavite 70 ml vode, zatim dodajte 30 ml punomasnog ili poluobranog mlijeka i dobro promiješajte. Nakon toga uzmite pamučni štapić, umočite ga u otopinu i očistite listove. Neuobičajeni načini poticanja orhideja na cvjetanje. Ova gospođa već godinama uzgaja orhideje i rado dijeli svoja iskustva s drugima.
Njezina je ideja postala vrlo popularna, s više od dva i pol milijuna pregleda videa koji je objavila na internetu. Uzgajivač s iskustvom rekao bi vam da ako vaša orhideja ne cvjeta, isprobavanje ovoga definitivno ne može škoditi uz drugu preporučenu tehniku. Tehnika: toplinski šok Vlasnici voćnjaka već znaju koliko su njihove biljke osjetljive na nagle promjene temperature i razumiju koliko lako takve fluktuacije mogu zaustaviti i cvjetanje.
Doista, biljka najbolje uspijeva kada je noćna temperatura samo oko 6 stupnjeva niža od dnevne. Ako kasni s cvjetanjem, tada je ovo pravilo obrnuto i lagani temperaturni šok potaknut će nevoljko pucanje pupova.
Ovu tehniku stimulacije ne treba prakticirati tijekom proljeća. Preko noći, kada temperatura padne na između 16-18°C, iznesite orhideju van na hladno mjesto poput otvorenog balkona ili vrta (dalje od vjetra)