Prema posljednjem izvješću Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” samo u srpnju u Srbiji je zabilježeno preko 100 novoregistriranih slučajeva ospica ili malih boginja.

Od početka godine do 31. srpnja u našoj je zemlji bilo ukupno 255 potvrđenih slučajeva ospica. To ukazuje na značajan porast novozaraženih osoba tijekom mjeseca srpnja, naglašavajući alarmantno širenje ovog opasnog virusa. Ističe se Novi Pazar kao epicentar najvećeg broja novih slučajeva.

U mjesecu srpnju službeno je zabilježeno ukupno 105 slučajeva ospica.

Na području Novog Pazara ukupno su prijavljena 92 ​​slučaja.

Beograd je dom za ukupno devet teritorija.

Po jedan slučaj prijavljen je u Tutinu, Ubu, Novom Sadu i Loznici.

Tako je Raški okrug imao najveći broj registriranih slučajeva tijekom epidemije u Novom Pazaru, koja je službeno prijavljena 7. svibnja ove godine.

Djeca koja su najviše pogođena infekcijom.

Među svim dobnim skupinama, dob od jedne do četiri godine bilježi najveću incidenciju i najveći udio (41,9 posto) slučajeva. Značajno je da je velika većina (98,1 posto) oboljele djece unutar ove dobne skupine bila necijepljena.

Devet pacijenata imalo je dodatni izazov upalu pluća kao komplikaciju.

Zdravstvene ustanove u Beogradu potvrdile su da je dvoje djece iz Republike Srpske, koja su bila hospitalizirana, oboljelo od ospica.

Važno je podsjetiti da je, kako je navedeno u prethodnom izvješću Instituta za javno zdravlje “Milan Jovanović Batut”, u Srbiji do 7. srpnja zabilježen ukupno 181 slučaj malih boginja, a do sada je taj broj porastao na 255 slučajeva. . U razdoblju od mjesec dana, od 7. srpnja do 7. kolovoza, potvrđena su dodatna 74 slučaja.

Učinite ga sigurnijim.

Provedba ovih mjera ostaje na snazi.

Mjere pojačanog epidemiološkog nadzora u Srbiji koje se provode od 7. veljače i dalje su na snazi ​​i trajat će do završetka dvostruke inkubacije nakon posljednjeg prijavljenog slučaja malih boginja.

Prijenos ospica prvenstveno se događa izravnim kontaktom sa zaraženom osobom, što može uključivati ​​aktivnosti poput ljubljenja, rukovanja ili izlaganja respiratornim kapljicama koje se izbacuju kašljanjem i kihanjem. Neizravni prijenos preko kontaminiranih predmeta je rijetka pojava.

Razdoblje inkubacije velikih boginja, što je vrijeme od trenutka kada virus uđe u tijelo do pojave simptoma, obično traje od 7 do 18 dana.

Simptomi

Nakon razdoblja od 7 do 18 dana poznatog kao inkubacija, koje se odnosi na vrijeme između ulaska virusa malih boginja u tijelo i pojave simptoma, odvija se sljedeći slijed događaja:

Prisutnost povišene tjelesne temperature

Nosni prolazi proizvode tekućine koje se ispuštaju kroz nos.

Iznenadni kašalj pobjegne iz grla osobe.

Simptomi konjunktivitisa uključuju suzne i crvene oči, kao i natečene kapke.

Nakon trajanja od 2 do 4 dana, simptomi povezani s velikim boginjama se povlače, što dovodi do naknadnih događaja.

Tjelesna temperatura doživljava značajan porast, penje se iznad 40°C.

Početna manifestacija makulopapuloznih velikih boginja obično se javlja na licu, a zatim na područjima iza ušiju i vratu.

Virus malih boginja zatim se širi i na torzo i na udove.

Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravstvo, oboljela osoba može prenijeti zarazu tijekom posljednjeg dana inkubacije, prije nego što se pojave bilo kakvi simptomi, te četiri dana prije i četiri dana nakon pojave boginja.

Najopasniji aspekt je taj što pojedinci mogu nesvjesno prenijeti virus, što ovu situaciju čini posebno opasnom.

Komplikacije

Pojava komplikacija je češća kod osoba mlađih od 5 godina ili starijih od 20 godina. To uključuje i djecu i odrasle.

Pneumonija se odnosi na stanje upale pluća.

Upala srednjeg uha je stanje koje karakterizira oticanje uha.

proljev

Stanje karakterizirano upalom mozga.

Nesposobnost da se vidi

Od svakih tisuću oboljelih jedan će doživjeti upalu mozga, a nažalost, na svakih 1000 oboljelih od te komplikacije ona završi smrću.

Trenutno je naš obuhvat cijepljenja i dalje neadekvatan.

U 2023. godini Srbija nije uspjela postići 95-postotni obuhvat procijepljenosti za MMR cjepivo, neophodno za sprječavanje izbijanja morbila, zaušnjaka i rubeole. Postotak se tek neznatno povećao u odnosu na prethodnu godinu, 2022.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, podaci pokazuju da je obuhvat djece MMR cjepivom u druge godine života 84,5 posto, dok je obuhvat prije polaska u prvi razred osnovne škole 91 posto. Međutim, ti se postoci smatraju nedostatnima.

Pad kolektivnog imuniteta rezultirao je epidemijom ospica u Srbiji, najvećom u posljednjih 20 godina, koja je uzrokovala nesretne smrtne slučajeve. U 2018. godini ova je epidemija dovela do povećanja obuhvata ciljnih skupina u odnosu na prethodnu godinu, ali ne i u propuštenim godinama prema Kalendaru.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here