Tipično, muškarci stupaju u brak oko 35. godine, dok se žene obično vjenčaju u 31. godini. Unatoč mišljenju da stupanje u brak kasnije u životu znači višu razinu zrelosti, većina se brakova na kraju razvrgne nakon prosječnog trajanje 13,7 godina. Prema općem konsenzusu, neadekvatna komunikacija i nedostatak tolerancije identificirani su kao primarni čimbenici odgovorni za ove nesretne ishode.

Stručnjaci za bračne odnose ističu da parovi prvenstveno traže pomoć zbog neadekvatne komunikacije i nemogućnosti učinkovitog rješavanja sukoba, što često rezultira golemim izazovima unutar njihove zajednice.

Prema riječima bračnog terapeuta Nebojše Savića, brak je dinamična veza koja zahtijeva stalnu brigu i uzdržavanje, kao i svako živo biće. Prirodno je da se brakovi susreću s izazovima i preprekama, ali to se ne bi trebalo smatrati razlozima za raskid. Nadalje, Savić ističe sve veću zastupljenost izvanbračnih zajednica, koje statistika i zakonski okviri ne bilježe točno, pa je teško procijeniti razmjere takvih zajednica.

Sociolozi su uočili primjetnu promjenu prioriteta ljudi, s financijskim pitanjima i karijerom koja često imaju prednost nad željom za osnivanjem obitelji.

Prema riječima sociologinje Tijane Radić, sve je veći trend među mladima da daju prednost obrazovanju i napredovanju u karijeri prije nego što razmišljaju o braku. Taj se pomak može pripisati težnji za financijskom neovisnošću i stabilnošću, što im omogućuje osnivanje obitelji i kasniji stupanje u brak. Osim toga, razvod je sve više prihvaćen u društvu, pružajući parovima priliku da bez napora razvrgnu nezadovoljavajuće brakove.

Opsežna istraživanja pokazuju da proces razvoda značajno utječe na razvojnu dobrobit djece, ističući važnost provođenja mjera za njihovu prilagodbu na nove životne okolnosti.

Stvaranje nove rutine predstavlja izazov za djecu, osobito kada je jedna strana već uključena u planiranje nove veze. Utjecaj na djecu je značajan u tim situacijama. Presudnu ulogu ima način na koji se par nosi s razvodom, a naša je primarna preporuka da na prvom mjestu bude dobrobit djece, ističe Savić.

Stvaranje skladne zajednice između individualnih težnji i obiteljskih načela uobičajena je težnja parova. Stupovi snažnog i trajnog braka leže u sposobnosti pronalaženja zajedničkog jezika putem kompromisa i prakse tolerancije. Za nas je ključno surađivati ​​i njegovati snažne veze kako bismo osigurali dobrobit naših obitelji u danima koji dolaze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here