Milije: Mali problemi s kožom koji mogu biti veći nego što izgledaju
Milije, sitne bijele ili žute tačkice koje se pojavljuju na koži, često su neugodna, ali obično bezopasna pojava. Najčešće se formiraju na kapcima, ispod očiju, na nosu ili obrazima. Iako izgledaju kao male ciste, zapravo su to male kuglice ispod kože, ispunjene keratinom, koje nastaju kada mrtve ćelije kože ostanu zarobljene u gornjim slojevima kože. Iako ove ciste obično ne predstavljaju ozbiljan zdravstveni problem, njihov izgled može biti neugodan za one koji se suočavaju s njima.
U većini slučajeva milije nestaju same od sebe u nekoliko tjedana ili mjeseci. Međutim, kod odraslih mogu ostati duže, dok novorođenčad obično imaju privremene milije koje nestaju vrlo brzo. Bez obzira na to, mnogi se pitaju zašto se one pojavljuju i što uzrokuje njihovo nastajanje.
Uzroci nastanka milija
Iako uzroci formiranja milija nisu potpuno razjašnjeni, postoje brojni faktori koji mogu povećati rizik od njihovog nastanka. Upotreba grubih ili teških kozmetičkih proizvoda koji mogu začepiti pore, jedan je od najčešćih uzroka. Prekomjerno korištenje proizvoda poput teških krema ili losiona, koji nisu prikladni za kožu na licu, može izazvati nakupljanje mrtvih ćelija i formiranje milija. Također, određena zdravstvena stanja i lijekovi mogu doprinositi pojavi ovih malih cista. Osobe koje koriste kortikosteroide ili lijekove za rak, mogu biti sklonije razvijanju milija. Sličan učinak mogu imati i traume na koži, poput opekotina, osipa ili dermoabrazije, postupaka koji uklanjaju gornji sloj kože.
U nekim slučajevima, milije nastaju kao rezultat opekotine od sunca ili čak kada koža počne ljuštiti nakon prekomjerne izloženosti sunčanim zrakama. Iako nije uvijek moguće spriječiti nastanak milija, važno je biti pažljiv prema svojoj koži i koristiti proizvode koji odgovaraju njenom tipu.
Kako se riješiti milija?
Kada se milije pojave, mnogi ljudi žele brzo riješiti problem, no važno je napomenuti da milije obično nestaju same od sebe u roku od nekoliko tjedana ili mjeseci. Ako ne nestanu ili ako uzrokuju nelagodu, najbolje je konzultirati dermatologa. Samostalni pokušaji cijeđenja ili bušenja milija nisu preporučljivi jer mogu pogoršati stanje, izazvati upalu ili čak ostaviti ožiljke. Dermatolog može pomoću oštrice i nježnog pritiska ukloniti milije na siguran i učinkovit način.
Stručnjaci ističu da ne postoji hitna potreba za liječenjem ako milije ne uzrokuju bolove ili nelagodu, ali kad postanu trajne ili se pojave u velikom broju, posjet dermatologu je najbolji izbor. Profesionalni tretman osigurava sigurno uklanjanje, uz minimalni rizik od daljnjih komplikacija.
Što NE raditi kad imate milije?
Iako se čini kao brz i jednostavan način da se riješite milija, nikako nemojte sami cijediti ove ciste. Samostalno istiskivanje može samo pogoršati stanje, dovesti do upale, infekcija ili čak uzrokovati trajne ožiljke. Osim toga, izbjegavajte korištenje grubih pilinga ili vruće pare, jer ove metode mogu dodatno iritirati kožu i pogoršati problem. Premda postoje mnogi kućni tretmani koji obećavaju brzo uklanjanje milija, nema dovoljno dokaza koji potvrđuju njihovu učinkovitost.
Najbolji savjet je posvetiti pažnju njezi kože i koristiti proizvode koji su blagi i pogodni za vaš tip kože. Ako milije ne nestanu same od sebe ili ako izazivaju nelagodu, posjet dermatologu je najsigurniji način da se riješite ovog problema na siguran i učinkovit način.
Milije su sitne kožne ciste koje su obično bezopasne, ali mogu biti estetski problem. Iako postoje mnogi faktori koji mogu doprinositi njihovom nastanku, najvažnije je ne paničariti i ne pokušavati samostalno liječiti ovu pojavu. Održavanje njege kože, korištenje blagih proizvoda i pravovremena konzultacija s dermatologom osiguravaju sigurno rješenje za milije, bez rizika od daljnjih komplikacija.