Da, istina je da je jedna od popularnih zabluda vezana za med ta da ga treba vaditi isključivo drvenom kašikom, no ovo je tvrdnja koja više nije relevantna s obzirom na tehnološki napredak i materijale koje danas koristimo.

Ova praksa je zapravo potekla iz vremena kada su pribori za jelo bili izrađeni od metala poput aluminija. Organske kiseline koje se nalaze u medu, kao što su jabučna i limunska kiselina, mogli su reagirati s metalnim površinama, otapajući male čestice metala, što je moglo promijeniti kemijski sastav meda i ponekad čak utjecati na njegov okus. Zbog toga je nekada bilo preporučljivo koristiti drvene kašike kako bi se izbjegle ove reakcije.

Međutim, danas se pribor za jelo uglavnom pravi od inoxa (nehrđajućeg čelika), koji je siguran za kontakt s hranom i ne reagira s kiselinama, pa zaista nije nužno koristiti drvene kašike za med.

Štoviše, drvene kašike mogu predstavljati određene higijenske probleme. Drvo je materijal koji lako upija vlagu i deterdžente, a zbog svoje porozne strukture može biti teško potpuno oprati, što može stvoriti prostor za nakupljanje bakterija i mikroorganizama. Ovo je osobito problematično ako se drvena kašika koristi u vrijeme kada je osoba prehlađena ili bolesna, jer bakterije mogu lakše prenijeti infekciju.

Također, drvene kašike s dugotrajnim korištenjem mogu razviti mikropukotine i uredne udubine, što može još više otežati čišćenje. Zbog tih razloga, za vađenje meda iz tegli bolje je koristiti nehrđajući čelik, staklo ili silikonske kašičice koje se lakše čiste i ne upijaju tekućine.

Zaključak: Drvene kašike za med više nisu potrebne, a čak mogu biti manje higijenske. Za sigurno i učinkovito vađenje meda iz tegli, koristite kašike od inoxa ili druge materijale koji su jednostavni za čišćenje i neće utjecati na kvalitetu meda.

Podijelite sa svojim prijateljima ovaj koristan članak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here