Ako ste bili u Grčkoj, Turskoj ili bilo kojem drugom mjestu, sigurno ste vidjeli mnoge “plave oči” kako vas gledaju odakle ove amajlije mogu ponijeti kući. Ovo oko se zove Fatimino oko, Tursko oko ili Nazar i nalazi se u gotovo svakom domu, a također je i obavezan suvenir koji se dobije od prijatelja koji se vraćaju s ljetovanja. Znate li što to stvarno znači?
Nazar je izvedeno iz arapske riječi “nazara”, što znači pogled. Ovo kristalno plavo oko jedan je od zaštitnih amuleta u tengrizmu. stara turska vjera. Zlo oko vrlo je često u Turskoj, Grčkoj, Cipru, Egiptu, Afganistanu, Iranu i Libanonu među ostalima.
Može se naći u kućama, uredima i automobilima, kao i u obliku nakita ili za ukrašavanje kuće.
U islamskoj tradiciji, Muhamedova kći Fatima daje svom zaručniku komad plavog stakla. Ova mu je amajlija omogućila da sigurno završi svoj put, tim više što će se sa svih strana suprotstavljati nepremostivim preprekama.
Obično se izrađuje od ručno puhanog stakla, najčešće plavog, iako može biti bijelo, crno, pa čak i zlatno. U biti, Fatimsko oko je analogno kršćanskom križu i služi za zaštitu svog nositelja od zavidnih pogleda.
Obično se postavlja uz kućna vrata svakom posjetitelju, a često ga majke stavljaju uz dječji krevetić kako bi novorođenče bilo zaštićeno od zlih, zlih pogleda.
Vjeruje se da oko Fatime može eliminirati sve loše vibracije kod vlasnika amuleta jer je izrađeno od stakla, bakra, željeza, a napunjeno je vodom i solju.
Daljnja mogućnost u vezi zlih očiju: ako puknu kao što se tvrdi, onda bi njihovi vlasnici trebali biti svjesni da su “imali posebno težak posao” i stoga bi ih trebalo zamijeniti novima kako bi nastavili u potpunosti štititi.
Iznenađujuća mala činjenica povezana je s konceptom “zlatnih pravila” u prirodi i arhitekturi, koja se tijekom vremena često pozivaju u različitim dizajnima i umjetnostima. Ovo je također poznato kao “zlatni rez” ili “zlatni rez”, matematički odnos koji se pojavljuje u mnogim prirodnim pojavama i ljudskim kreacijama.
Zlatni rez je iracionalan broj, oko 1,618, i označava omjer u kojem je omjer većeg dijela prema manjem jednak omjeru cijelog dijela prema većem dijelu. Time se stvara iluzija estetski ugodnog i uravnoteženog odnosa između ta dva segmenta. Tako, na primjer, u pravokutniku koji je u zlatnom rezu, ono što će se dogoditi je da će duže stranice biti 1,618 puta duže od kraćih stranica. Ovaj se omjer često koristi u umjetnosti i arhitekturi jer rezultira vrlo atraktivnim vizualnim kompozicijama.
Priroda otkriva prisutnost zlatnog reza u konstrukciji cvijeća, kako se lišće postavlja na stabljiku, pa čak i spiralnih entiteta poput školjki i galaksija. Među najpoznatijim primjerima u umjetnosti je Vitruvijev čovjek Leonarda da Vincija; osim toga, pridržavajući se zlatnog reza, neke su građevine poput Partenona u Ateni projektirane korištenjem istog omjera.
Što je još zanimljivije, istraživanje je pokazalo da pojedinci intuitivno percipiraju zlatni rez lijepim. To je razlog zašto je u dizajnu – od web stranica do oglašavanja – tako uobičajeno koristiti ovaj matematički koncept kako bi vizualni doživljaj bio atraktivan i uravnotežen u jednakoj mjeri. Stoga, sljedeći put kada se nađete kako cijenite neko umjetničko djelo ili uživate u nekoj arhitektonskoj ljepoti, možda ćete se sjetiti da u srcu sve te raskoši leži matematička formula koja je pomogla stvoriti svijet oko nas.