Na televiziji u Srbiji radi više od dva desetljeća.

Godinama je voditelj “Magazina”, zabavnog je karaktera, a ove sezone preuzima još jednu važnu ulogu!

Sanja Marinković sada je PR Teatra Odeon, o čemu je spomenula.

Na pitanje je li ikada razmišljala o promjeni zanimanja, Sanja je rekla:

– Nije mi bilo ni na kraj pameti promijeniti posao. Radim kao novinar. Od 1996.: Novinarstvom se bavim od 1996. Željela sam biti novinarka još u osnovnoj školi. Još u srednjoj školi…

Jer taj me profesor književnosti toliko inspirirao da ostanem dosljedna odluci i, naravno, svom ocu pored njega koji je smatrao da mi novinarstvo treba biti hobi, a ne profesija. Hvala svima koji su me ovih godina podržavali i uočili talent – ​​rekla je Sanja i dodala:

– To je vrlo privilegiran položaj koji tek sada shvaćam. Kakav lijep posao imam, biti sretan, razgovarati s ljudima i za to primati dobru plaću, imati društvenu odgovornost, raditi na svom osobnom rastu i razvoju…

Jako se trudim biti društveno odgovoran čak i kada je u pitanju moj privatni život. Ako sam nekome inspiracija, zahvalna sam — istaknula je Sanja, pa se pohvalila:

“Ove sezone imat ću još jednu funkciju – bit ću PR Teatra Odeon”, ponosno je otkrila Sanja Marinković.

 

 

Jedna od najistaknutijih značajki ljudskog tijela je njegova sposobnost regeneracije; razmotrite ovu sposobnost u svjetlu primjera jetre. Pokazuje izvanredno visoku sposobnost regeneracije: može se vratiti na svoje mjesto čak i nakon teške ozljede ili resekcije. Ovaj regenerativni potencijal gotovo je nečuven među ljudskim tjelesnim organima. Pročišćavanje krvi, stvaranje žuči i pohranjivanje hranjivih tvari ključni je posao koji obavlja jetra.

Ono što je najintrigantnije je njegova sposobnost regeneracije čak i nakon djelomično-potpune resekcije do 70% tkiva. Nakon takvog događaja, preostala jetra započinje brzu regeneraciju koja uključuje vraćanje izgubljene mase i funkcije. Iako ova obnova može potrajati od nekoliko tjedana do mjeseci, ovisno o gotovo potpunom stanju organa ili pacijenta u to vrijeme, na kraju se jetra vraća u gotovo potpunu normalu.

S stajališta evolucije takva je regeneracija važna jer omogućuje tijelu da podnese i nastavi s normalnim radom čak i nakon vrlo značajnih ozljeda ili operacija. Ova sposobnost također je razlog zašto su transplantacije jetre tako uspješne; davatelj može donirati dio svoje jetre jer i davatelj i primatelj mogu regenerirati svoja tkiva i vratiti se normalnom životu. Spektakularni proces regeneracije jetre uključuje specijalizirane stanice nazvane hepatociti koje imaju jedinstvenu sposobnost brze diobe i proliferacije kao odgovor na oštećenje.

Različiti dijelovi tijela pokazuju određenu sposobnost regeneracije – poput kože koja se sama obnavlja nakon posjekotine. Međutim, jetra je jedinstvena jer je jedini unutarnji organ sposoban za tako brzu i učinkovitu regeneraciju.

Iako jetra može podnijeti iznimnu količinu oštećenja i ima sposobnost samoregeneracije, treba također imati na umu da se čimbenici poput previše alkohola, loše prehrane i virusnih infekcija (kao što je hepatitis) mogu na kraju pokazati vrlo štetnima za dugo -term zdravlje ovog vitalnog organa.

Ako jetra pretrpi ireverzibilno oštećenje, kao u slučajevima kada se razvije ciroza (stanje koje uvelike narušava njezinu sposobnost regeneracije), tada postaje previše jasno koliko je održavanje zdravlja jetre zapravo važno: njezina otpornost ne čini je nepropusnom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here