Vođa grupe Riblja Čorba Bora Đorđević preminuo je u 72. godini života. Nedavno je s žestokom upalom pluća primljen na ljubljansku kliniku, gdje su mu davani antibiotici i kisik, a nakon nekoliko dana zbog pogoršanja stanju, stavljen je na respirator.

Inače, i sam se godinama borio protiv teške bolesti. Glazbenik je, naime, od prije Nove godine bolovao od upale pluća, zbog čega je otkazao koncert u Nišu.

Liječnik mi je izričito zabranio. Bolujem od teške upale pluća. Tako bi nastup pogoršao moje zdravstveno stanje. “Pobijedit ćemo bolest i vidjet ćemo se prvom prilikom”, rekao je Bora organizatorima i potom pobijedio bolest.

Danas nije pobijedio u zraku. Bora Đorđević rođen je 1. prosinca 1952. godine u Čačku. Osnovnu školu završio je u rodnom gradu nakon ponovljenih godina i prekršio zakon, napuštajući školu u dobi srednje škole.

Njegovi roditelji preselili su se u Beograd nedugo nakon što im je sin završio osnovnu školu kako bi mogli “obrukati” sina. Bora je završio Petu gimnaziju i upisuje Pravni fakultet.

Nakon dvije godine shvatio je da taj posao nije za njega, pa je pokušao upisati Fakultet dramskih umjetnosti u Beogradu. Nikada mu nisu odobrili glumu, pa je upisao organizaciju na FDU.

Grupa Stew iz 1978. Izdali su 20 studijskih albuma i osam live izdanja tijekom karijere koja je trajala više od 45 godina. Posljednji album “Da tebe nije” objavio je Siti rekords. U Sloveniji je ostao deset godina, gdje se oženio treći put

Mirno sam se usidrio u Ljubljani i jako sam sretan s Dubravkom, ženom koju volim. Ima li veće sreće nego voljeti i biti voljen. A najbolja stvar je što se moja zadnja ljubav pristala udati za mene.

Ona će biti mlada, a ja ću biti star, tako me je s pravom nazvala. Vjenčali smo se 25. maja, na Dan mladosti, na Santoriniju u Grčkoj – ispričao je tada Bora za “Stori”. Đorđević je za sebe znao reći da je prije svega Srbin, a tek onda roker.

Književnik i glazbenik odlikovan je 15. veljače 2021. Ordenom Karađorđeve zvijezde prvog stupnja. Iza sebe je ostavio sina Borisa kojeg je dobio s prvom suprugom Draganom, koja mu je bila ljubav iz srednje škole.

Početni problemi mogu se pojaviti i u dobi od 40 godina, no žene ih najčešće ne shvaćaju i te probleme nepravilno prebacuju na umor, stres i slično; mogu trajati mnogo godina nakon posljednje menstruacije. Baš kao što mlade djevojke imaju dosta nedoumica oko svoje prve menstruacije, žene pred menopauzom često se obraćaju brojnim pitanjima, objašnjava ginekologinja dr. Ranjana Bacon iz bolnice Manipal u Indiji. Koji su rani simptomi menopauze?

Hormonalne promjene su neizbježan aspekt menopauze. U ženskom tijelu smanjuje se proizvodnja estrogena i progesterona, što utječe na fizičko, emocionalno, mentalno i socijalno blagostanje. Ova hormonska promjena rezultira simptomima koji također mogu biti posljedica neredovitih ili rijetkih menstrualnih ciklusa. To uključuje: Iznenadne valove vrućine, obično poznate kao valovi vrućine koji iznenada obuzimaju ženu, noću su pomno praćeni snažnim noćnim znojenjem; suhoća vagine i bolni spolni odnosi posljedica su menopauze.

Ostali problemi uključuju urinarnu inkontinenciju i promjene raspoloženja, kao i osjećaje kao što smo već rekli depresija i tjeskoba. Dr. Bacon ističe da žene mogu doživjeti poremećaje spavanja kao jedan od simptoma menopauze, što može uzrokovati dnevnu razdražljivost i umor. Štoviše, libido se može smanjiti, a osoba se može osjećati tužno bez razloga ili imati napade plača.

Uključivanje u tjelesnu aktivnost može smanjiti izraženost simptoma povezanih s menopauzom. Mogu li se takvi simptomi ublažiti prilagodbom načina života? Odgovor na to je “da”. Dr. Bacon kaže da zdravije žene koje vježbaju mogu imati manje ozbiljne simptome menopauze, kao što su valovi vrućine. Joga, vježbe disanja, masaža: dobro funkcioniraju

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here