Ademir Zurapović je košarkaški dužnosnik ozloglašen među srpskim igračima zbog svojih zlonamjernih radnji i agresivnog ponašanja tijekom polufinalne utakmice protiv SAD-a na Olimpijskim igrama u Parizu.
Ademir Zurapović, košarkaški sudac iz Tuzle koji je vodio spornu utakmicu, imao je brojne izravne pozive koji su negativno utjecali na srpski tim tijekom utakmice protiv Amerike, slično kao i njegov kolega iz Paname Julio Anaja.
Ademir Zurapović je po povratku s Olimpijskih igara u Parizu za bh. portal “Raport.
– Radije ne bih odgovarao za takve stvari; neka pojedinci preuzmu odgovornost za svoja djela. Samo želim izbjeći raspravu o tome jer ne želim pogoršati situaciju.
Zurapović je odlučio da se ne osvrće na video kompilaciju koja jasno prikazuje kako su on i njegovi kolege naškodili Srbima u utakmici protiv Amerike i time utjecali na konačni ishod. Brojni pojedinci na društvenim mrežama su polufinalni ogled trojca BiH, Paname i Latvije na Olimpijskim igrama nazvali “oružanom pljačkom protiv Srbije”.
Nekoliko dana kasnije, Ademir Zurapović je sa portalom “BH basket” podijelio svoje iskustvo FIBA-inog suđenja.
– Nakon što se prašina slegla i emocije stišale, mogu sa sigurnošću tvrditi da je to bio izvanredan košarkaški turnir, najzanimljiviji u olimpijskoj povijesti, koji je okupio dosad neviđen broj gledatelja. Premašen je rekord posjećenosti postavljen u Atlanti 1996., s 1.080.000 gledatelja koji su pratili utakmice, što je doista izvanredno. Zurapović je napomenuo kako su ovo Olimpijske igre na kojima sudjeluje najveći broj NBA zvijezda.
Govorio je io iskustvima ocjenjivanja najboljih svjetskih košarkaša.
Neizmjerno je zadovoljstvo ocjenjivati sve ove iznimne igrače. Suradnja s elitnim sportašima i uglednim ličnostima poput Jokića, Bogdanovića, LeBrona Jamesa, Kevina Duranta, Davisa, Batuma i Adetokunba je izuzetno iskustvo. Ovi pojedinci su pravi profesionalci koji shvaćaju nijanse igre.
No, rukovanje zviždaljkom nosi i značajnu odgovornost. Morate imati jasno obrazloženje za svoje odluke. U suvremenom košarkaškom suđenju, ključno načelo se vrti oko onoga što odlučite ne dozvati, pod uvjetom da zadržite kontrolu nad igrom.
Zurapović je otkrio kako je svaki FIBA-in sudac dužan unijeti svoje greške u poseban program. Nažalost, nije precizirao koliko je pogrešaka počinio, a koje su negativno utjecale na Srbiju, niti je spomenuo koliko ih je supervizoru priznao.
Koristimo platformu “FIBA izvješća”, koja od mene zahtijeva da procijenim svoj učinak nakon svake utakmice. Igru pregledavam gledajući video. Nakon svake utakmice suci i ja sudjelujemo na brifingu s instruktorom koji traje od 45 minuta do sat vremena. Ova sesija pokriva različite aspekte samoregulacije, uključujući procjenu segmentalne pogreške, tehnički nadzor utakmice, mehaniku suđenja i timski rad. Ako se dogodi pogreška, morate kliknuti na određeni statusni redak, koji vam zatim otkriva segment.
Ako previdite svoju pogrešku, razmislite kako će instruktor reagirati na vaš nedostatak samokritičnosti. Često naglašavam da je video iskreni odraz stvarnosti. Ključno je dokumentirati i ono što je dobro izvedeno, a što nije. Instruktor pozorno promatra. Moje izvješće obično se proteže na deset do dvanaest stranica, otkrivajući uvide kojih mnogi nisu svjesni i ne vide ih.
Zurapović se osvrnuo i na temu samokritičnosti. Na pitanje prati li to utakmicu Srbija – SAD, nije odgovorio.
– Prihvaćam svoju sklonost samokritičnosti i ne bježim od nje. Video dokazi su nepobitni. Ne može se tvrditi da nešto nije njihovo… Samorefleksija je neophodna i službenim osobama, i trenerima, i igračima.
Što se tiče sudijske budućnosti Ademira Zurapovića, ona se može sažeti na sljedeći način.
– Moja FIBA licenca vrijedi do rujna 2025. Imam određene uvjete za njezino produljenje, pa ću morati pričekati hoće li mi je dati ili ne. FIBA Liga prvaka počinje u listopadu, zajedno s prvenstvom BiH, gdje su okolnosti oko liste sudaca dosta specifične, objasnio je Ademir Zurapović.