Život u ilegali: Priča o Danijeli Klet, bivšoj teroristkinji koja je prešla granicu zakona i bekstva
- Danijela Klet, bivša članica terorističke grupe Rotte Armee Fraktion (RAF), koja je 30 godina živela u ilegali, nedavno je ponovo u centru pažnje nakon što je uhapšena u Berlinu. Njena priča, koja je tokom godina delovala kao samo još jedna od mnogih u nizu ljudi koji beže od svojih grešaka, sada je na vrhuncu interesovanja zbog detalja koji izlaze na svetlost dana, a koji otkrivaju njen život u skrivljenoj borbi za slobodu.
RAF, levičarska teroristička organizacija koja je delovala u Zapadnoj Nemačkoj tokom 1970-ih i 1980-ih, bila je odgovorna za brojne atentate, otmice i bombaške napade. Klet je postala deo treće generacije RAF-a, prepoznatljive po agresivnim metodama i radikalnoj borbi protiv sistema. Sa još dvojicom kolega, Burkhardom Garvegom i Ernst-Folkerom Štaubom, Danijela je nestala iz javnosti i godinama izbegavala pravdu.
Život u ilegali: Osećaj slobode i neprepoznatljivost
Tokom svojih godina u bekstvu, Danijela je uspela da izbegne sve pokušaje vlasti da je lociraju. Putovala je širom sveta – od Portugala, Brazila, Južne Afrike, pa sve do Mozambika, bez identiteta, bez osiguranja i bankovnih računa, skrivajući se iza lažnih identiteta.
Komšije su je opisivale kao povučeniju ženu, ljubaznu, koja je često pomagala ljudima u komšiluku, držala besplatne časove matematike i nemačkog jezika, a deci pružala dodatnu podršku. Upravo ta ljubaznost, ali i skrivena dužnost prema svojoj prošloj aktivnosti, učinila je da niko ne posumnja u njen identitet. Prolazili su dani, a Danijela je nastavila svoj život u senci – organizovana, ali neprimetna.
Gubi se trag: Kako je uhvaćena?
Međutim, čak i kada mislite da ste bezbedni u svom „novom“ životu, sitnice mogu da iznesu istinu na svetlost dana. Fotografije s plesnih festivala postale su ključni trag koji je, nakon više od 30 godina, pomogao vlastima da je lociraju. Slika sa Karnevala kultura iz 2011. godine bila je dovoljna za istražitelje iz Bellingcata da upotrebe softver za prepoznavanje lica, koji je razotkrio identitet žene koja se krila pod imenom Klaudija.
Iako su godinama izbegavali vlasti, Danijela Klet nije mogla da pobegne zauvek. Februar 2024. godine označio je njen kraj u bekstvu. Policija joj je pokucala na vrata stana u Sebastijanštrase u Berlinu, gde su pronašli neverovatne dokaze: 239.000 evra u gotovini, 1,2 kilograma zlata, kalašnjikov, oružje, perike i mape sa označenim planovima za pljačku. Takođe, otisci prstiju potvrdili su njen identitet.
Optužbe i suđenje: Borba za pravdu
Tužilaštvo Danijelu tereti za pokušaj ubistva i pljačku. U periodu od 1999. do 2016. godine, Danijela je, kao vozač u gotovo svim napadima, učestvovala u pljačkama banaka i oklopnih vozila. Ukupno je ukradeno više od 2,7 miliona evra.
Danijela Klet je sada u zatvoru u Bremenu i čeka presudu. Njeno javno pismo, u kojem je branila sebe i svoje kolege, tvrdeći da nisu želeli da ubijaju za novac, već da su se borili za „svet bez pohlepe i eksploatacije“, deluje kao pokušaj opravdavanja svoje prošlosti. Međutim, činjenice i dokazi govore suprotno. Arsenal oružja, planovi za pljačke i velike količine gotovine otkrivaju da je njen život u ilegali bio dobro organizovan i finansiran.
Život u senci prošlosti: Kako se sve završava
Rođena u Karlsrueu, Danijela je odrasla u porodici zubarice i putujućeg prodavca. Njeno političko buđenje započelo je u mladosti, kroz levičarske omladinske pokrete 1970-ih, gde je verovatno upoznala svoje saučesnike.
Priča Danijele Klet podseća nas na to da, bez obzira koliko se trudili da sakrijemo svoje prošle greške, istina uvek nađe način da izađe na površinu. Nema bekstva za one koji prave izbore koji uključuju oružje, ilegalne aktivnosti i lažne identitete.