Kako postići bogatu berbu jagoda s prirodnim gnojivima

Jagode su omiljeni plod mnogih vrtlara zbog svoje sočne i slatke prirode, ali i zbog toga što su relativno jednostavne za uzgoj. Međutim, kako bi urod bio bogat i kvalitetan, potrebno je pružiti biljkama odgovarajuću njegu, osobito tokom cvatnje, kada je biljkama potrebna dodatna hranjiva podrška.  U ovom članku, istražujemo dva izuzetno učinkovita i ekonomična načina kako da hranite svoje jagode koristeći prirodne sastojke koji su lako dostupni.

Ključni trenutak za gnojidbu jagoda

Kada jagode počnu cvjetati, to je trenutak kada biljke zahtijevaju najviše hranjivih tvari. U ovoj fazi razvoja, prirodni hranjivi resursi u tlu često nisu dovoljni da bi biljke proizvele kvalitetne i velike plodove. Stoga je ključno dodati dodatnu gnojidbu, koja će osigurati potrebne hranjive tvari, a time i veću količinu plodova.

Prvo gnojivo: Kalijum humat

Jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina za hranjenje jagoda je korištenje kalijum humata. Ovo je prirodno gnojivo koje značajno poboljšava plodnost tla i pomaže biljkama da razviju jači korijenski sustav. Priprema ovog gnojiva je vrlo brza i jednostavna. Za pripremu će vam biti potrebno:

  • 1/2 kašičice kalijum humata

  • 10 litara vode

Postupak pripreme:

Prvo, u 10 litara vode dodajte polovinu kašičice kalijum humata i dobro promiješajte. Ova otopina se zatim koristi za zalijevanje jagoda. Preporučuje se da je nanesete ispod svakog grma jagode, osiguravajući da tlo bude dobro natopljeno. Ovaj postupak treba ponoviti tokom faze cvjetanja, kada jagodama najviše trebaju hranjive tvari. Rezultat će biti zdraviji grmovi s više plodova, koji će biti veći i sočniji.

Drugo gnojivo: Domaće gnojivo od kvasca

Za ljubitelje DIY gnojiva, ovo je savršen recept koji koristi jednostavne sastojke koje gotovo svatko ima u svom domu. Gnojivo se priprema od kvasca i šećera, a najpoznatiji efekti ovog preparata su ubrzani rast biljaka i poboljšana kvaliteta plodova. Kvasac sadrži vitamine B i minerale poput azota i fosfora, koji pozitivno utječu na razvoj korijena biljaka i njihov rast.

Sastojci:

  • 1 kocka kvasca

  • 8 kašika šećera

  • 10 litara vode

Postupak pripreme:

Prvo, izmrvite kocku kvasca u činiji i prelijte je sa 8 kašika šećera. Zatim dodajte malo tople vode i dobro promiješajte dok se smjesa ne sjedini. Nakon toga, dodajte 10 litara hladne vode i ostavite smjesu da odstoji oko 20 minuta, dok ne počne stvarati pjenu.

Principi uspješnog uzgoja jagoda

Uz pravilnu gnojidbu, za uspješan uzgoj jagoda vrlo je važno pridržavati se nekoliko osnovnih pravila. Jagode najbolje uspijevaju na sunčanim i prostranim površinama, iako mogu rasti i na sjenovitim mjestima, no tada se plodovi često kasnije sazrijevaju i mogu biti podložniji truleži.

Prije sadnje, preporučuje se ukloniti korov i dodati stajnjak, kompost ili kalijum nitrat u tlo, kako bi se biljke hranile potrebnim tvarima. Ipak, treba biti oprezan s količinom gnojiva kako biste izbjegli oštećenje sadnica. Idealno je da se tlo ostavi da miruje barem 2 sedmice prije nego što počnete sa sadnjom.

Različite tehnike sadnje jagoda

Sadnja jagoda može se izvoditi na različite načine. Najpopularnija metoda je dvoredna sadnja, gdje se biljke sade u dva reda na razmaku od 40 cm, a između redova ostavite oko 80 cm prostora.

Svaku sadnicu treba posaditi u pripremljenu rupu, a na dno rupe je dobro staviti kompost ili kompostirani treset. Također je važno pravilno posaditi korijenje, koje ne smije biti okrenuto prema gore, kako bi se osigurao pravilan rast i razvoj biljke.

Održavanje jagoda i malčiranje

Jagode posebno vole malčiranje. Korištenje slame, sijena ili borovih iglica kao malča pomaže u održavanju vlažnosti tla, suzbijanju korova i ubrzavanju bioloških procesa u korijenu. Također, malčiranje dovodi do bržeg sazrijevanja plodova i veće berbe.

Za optimalnu njegu jagoda, redovito se preporučuje gnojenje s amonijum nitratom u aprilu, a u maju s ureom. Kompleksna gnojiva s ravnomjernim omjerom hranjivih tvari treba primijeniti od juna.

Zadnja briga u jesen je uklanjanje žutih i odumrlih listova i pokrivanje biljaka malčem, kako bi se spriječilo smrzavanje i osigurala zaštita tokom zime.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime