Tema koja se danas razmatra na Prvoj televiziji otkriva interesantnu dinamiku između polova kada je u pitanju podnošenje prehlade i bolesti. Zašto žene često pretrpe prehladu bez većih problema, dok se muškarci “povuku” u krevet s minimalnim simptomima? Ovo pitanje postavljeno je u razgovoru s profesorom dr Rankom Raičevićem i spisateljicom Miljanom Barjaktarević, koji su pokušali da objasne ovu situaciju.
Miljana Barjaktarević je uz humoristički ton započela diskusiju, rekavši da muškarci pri prehladi doslovno “opraštaju život”, povuku se, dok žene nastavljaju obavljati sve svoje dnevne obaveze. Na ovo, dr Raičević je odgovorio da, iako možda zvuči kao preterivanje, postoji i doza istine u tome da muškarci često pokazuju veću osjetljivost na bolesti. Iako su možda razmaženiji, žene su zaslužne za tu dinamiku, jer su, prema njegovim riječima, kroz istoriju navikle da se brinu za sve oko sebe, zanemarujući vlastite potrebe i zdravlje.
Profesor Raičević je istakao da se žene često stavljaju u poziciju servisa za sve, što može dovesti do toga da zanemaruju vlastito zdravlje. On je naveo zabrinjavajući podatak da je smrtnost žena u Srbiji od moždanog udara u porastu. Žene koje imaju iste zdravstvene rizike kao i muškarci često zanemaruju sebe, jer su usmerene na brigu za porodicu. Ova nebriga o sebi dovodi do ozbiljnih zdravstvenih problema, pa je važno promijeniti pristup i počiti se brinuti i o svom zdravlju, kao što to činimo za druge.
Iako se mnogi slažu da žene teže podnose prehladu, profesor je naglasio da se ovo događa zato što žene imaju odgovornost prema mnogim ljudima oko sebe i nemaju vremena da se opuste i oporave, dok muškarci mogu očekivati više pažnje i njege. Zato bi trebalo promijeniti stavove o ravnopravnosti i osigurati da žene imaju prostor za brigu o svom zdravlju, jer samo tako mogu zaista pomoći drugima.
Takođe, Miljana je istakla promjene u stavovima muškaraca prema odlasku kod ljekara. U poslednje dvije godine, uslijed pandemije, muškarci su postali svjesniji važnosti prevencije i spremniji su da se obrati ljekarima. Ovaj trend je dodatno podržan i kroz korporativne inicijative koje nude bonuse za zdrave životne navike i preventivne preglede, što omogućava lakši pristup zdravstvenoj zaštiti.
U zaključku, tema o tome kako muškarci i žene doživljavaju prehladu i bolesti otkriva duboku povezanost između društvenih normi, ličnih očekivanja i zdravstvenih problema. Neophodno je da svi, bez obzira na pol, prepoznamo važnost brige o sebi, jer samo tada možemo biti u mogućnosti da budemo tu za druge.