Jedan telefonski poziv duboko je utjecao na život zadarskog umirovljenika i cijele njegove obitelji, mijenjajući njihovu budućnost zauvijek. Ovaj poziv koji je promijenio život bio je od samoproglašenog brokera koji je iznio primamljiv prijedlog za ulaganje u područje digitalnih valuta.

Nesretnim razvojem događaja, 70-godišnja osoba postala je žrtva lažnog brokera, nesvjesno dijeleći svoje osobne bankovne podatke i podatke o računu članova svoje obitelji. Zbog toga je s njihovih računa nezakonito skinut znatan iznos novca, ukupno nekoliko tisuća eura. Kao odgovor na ovaj incident, Policijska uprava zadarska izdala je niz smjernica koje su osmišljene kako bi zaštitile građane od opasnosti potencijalnih prijevara.

Upornost prijevara vidljiva je kroz nesretni susret umirovljenika s prebivalištem u Zadru. U pokušaju da zaroni u područje digitalnih valuta, ovaj je pojedinac svoje povjerenje dao nekome tko se maskirao kao broker vrijedan povjerenja. Nažalost, umirovljenik je ovom prevarantu dragovoljno odao svoje osobne bankovne podatke, kao i podatke članova svoje obitelji. Ubrzo nakon toga, nizom lažnih transakcija s njihovih računa nestale su znatne količine novca, ukupno nekoliko tisuća eura.

Policijska uprava zadarska je povodom ovog slučaja pokrenula kriminalističko istraživanje te je poduzela upozorenje javnosti. Na službenim stranicama Policijske uprave zadarske objavljena je poruka upozorenja kojom se građani pozivaju na oprez kako ne bi postali žrtve prijevarnih investicijskih prijevara.

Iako ulaganje u kriptovalute samo po sebi nosi rizike, postoji dodatna prijetnja koju predstavlja prisutnost prevaranata i potencijal za incidente hakiranja. Strogo se preporuča pristupiti ovim stvarima sa zdravom dozom skepticizma, osigurati da ste dobro informirani i tražiti nepristran financijski savjet prije nego povjerite ili uložite bilo kakva sredstva.

Ključno je uvijek imati određenu razinu skepse prema određenim stvarima. Budite oprezni kada se suočite s tvrdnjama o bogaćenju bez napora, jamstvima brze zarade, zahtjevima za malim doprinosima ili bilo kojim oblikom financijske pomoći, zahtjevima za osobnim podacima poput kopija osobnih iskaznica, podataka o bankovnim karticama, PIN brojeva ili CVV brojeva, zahtjeva za klikom na sumnjive poveznice koje usmjeravaju na krivotvorene stranice za plaćanje (odličan primjer phishing e-pošte), neosobne poruke i poruke s očiglednim pravopisnim i gramatičkim pogreškama, kao i hitni zahtjevi za trenutačnim djelovanjem.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here