Reakcija Marka Sikirice na Tragediju u Zagrebu: Poziv na Povećanje Sigurnosti u Školama
Nakon strašnog napada u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko, koji je izazvao ogromnu tugu i šok, Marko Sikirica, čija je kći bila u školi u trenutku tragedije, podijelio je svoje iskustvo i reakcije na nesreću koja je potresla cijelu Hrvatsku. U razgovoru s reporterkom Dinom Ćevid na Novoj TV, Sikirica je iznio potresne detalje svog iskustva, ali i pozvao na hitnu promjenu u sigurnosnim standardima unutar školskih institucija.
Strah i Panika prilikom Dolaska u Školu
Sikirica je ispričao kako je, čim je čuo za tragediju, žurno krenuo prema školi, potpuno potresen i u strahu za život svoje kćeri. „Svi smo potreseni. Izrazio bih sućut roditeljima poginulog djeteta. Kad sam stigao, nisu me mogli zaustaviti, uletio sam u školu. Pomalo divljački, nadam se da mi nitko neće zamjeriti,“ rekao je Sikirica, dodajući da su svi njegovi pokušaji da sazna gdje mu je dijete bili neuspješni. „Pitao sam se je li živo, vrtio sam sto filmova dok sam se autom vozio prema školi.“
Nakon što je saznao da su neka djeca pobjegla u restoran, a druga otišla na školsko igralište, napokon je pronašao svoju kćer, zajedno s još jednim djetetom, u blagovaonici škole.
Kritika na Račun Sigurnosnih Mjera u Školama
Sikirica se nije zaustavio samo na osobnim emocijama, već je oštro kritizirao sigurnosne mjere u školama, iznoseći zabrinutost zbog toga što napadač nije bio spriječen da uđe u školu. „Ulazna vrata se ne zaključavaju. I sam sam nekoliko puta normalno ušao u školu, nikog nije bilo na porti. Kamere postoje, a prije nekoliko mjeseci pisao sam ravnateljici da ih treba popraviti.“ Sikirica je naglasio da, iako postoje kamere, one nisu bile dovoljno učinkovite da spriječe ulazak napadača, jer bi, prema njegovom mišljenju, ni kamere ni druge preventivne mjere ne bi mogle spriječiti ovakve tragedije.
Kritika Politike Sigurnosti
Tijekom intervjua, Sikirica nije štedio kritike na račun političara, posebno premijera Andreja Plenkovića, gradonačelnika Tomislava Tomaševića i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, ističući da je uvijek bilo demagogije u vezi sa sigurnošću u školama. Sikirica je podsjetio da su, nakon tragedije u Beogradu, političari u Hrvatskoj tvrdili da je Hrvatska sigurna, ali je, prema njegovim riječima, situacija u zemlji vrlo različita. „Na Markovu trgu još imamo ograde,“ rekao je, sugerirajući da bi veća sigurnost trebala biti prioritet, posebno u školama.
Apel na Implementaciju Modernih Sigurnosnih Mjera
Marko Sikirica je dalje izložio konkretne prijedloge za poboljšanje sigurnosti u školama. Kao stručnjak s 18 godina iskustva u oblasti sigurnosti, „danas imamo sustave tehničke zaštite, umjetnu inteligenciju, videoanalitiku, sustave kontrole prolaska, elektroničke brave,“ naveo je kao moguće rješenje koje bi moglo značajno povećati sigurnost unutar obrazovnih institucija. On također smatra da bi implementacija „interlocking sistema“ (elektroničkog sistema zaključavanja koji omogućuje kontrolirani ulaz) mogla biti koristan korak prema većoj zaštiti. Iako priznaje da takve mjere ne bi nužno spriječile tragediju, ističe da bi sigurno povećale sigurnost i smanjile rizik od sličnih incidenata u budućnosti.
Zaključak: Nezaštićene Škole i Potreba za Promjenama
Na kraju, Sikirica je naglasio da su škole u Hrvatskoj trenutno „potpuno nezaštićene“ te da bi trebalo poduzeti hitne mjere kako bi se osigurala sigurnost djece. Njegova izjava odražava duboku zabrinutost za sigurnost učenika i apelira na vlasti da poduzmu konkretne korake za zaštitu škola, koristeći modernu tehnologiju i sustave koji bi mogli spriječiti ovakve strašne tragedije.
Ovaj razgovor s Markom Sikiricom donosi važnu poruku o potrebi za povećanjem sigurnosti u školama, a tragedija u Zagrebu služi kao alarm za sve nadležne vlasti da se hitno pozabave ovim problemom i poduzmu mjere kako bi se zaštitila djeca i svi građani.