Male, čvrste bijele kvržice poznate kao milije obično se pojavljuju na nosu i obrazima. Ove neravnine nastaju kada keratin ostane zarobljen ispod površine kože, čineći ga nemogućim izvlačenje. Milia se može pojaviti na bilo kojem području lica i prvenstveno se sastoji od sebuma (ulja), mrtvih stanica kože i masnih naslaga.

Pokušaj vađenja ukorijenjenih dlačica, osobito u osjetljivim regijama, nije preporučljiv. Umjesto toga, Schlezinger preporučuje primjenu hidrokortizona za ublažavanje upale i svrbeža. Ova metoda učinkovito opušta kožu te omogućuje bezbolan i bez komplikacija piling lica za uklanjanje neželjenih dlačica.

Jednostavnim dodirom lica proizvod se lako i ravnomjerno razmazuje, osiguravajući potpunu pokrivenost. Prema Shhlezingeru, virus herpes simplex je krivac za ovu specifičnu bolest i uglavnom se prenosi fizičkim kontaktom. Zbog toga se bolest može lako proširiti kada se proizvod nanese na lice.

Za liječenje uraslih dlačica nanesite smjesu na određeno područje kože i ostavite 15 do 20 minuta. Nakon toga isperite lice toplom vodom. Umjesto da rastu prema van, urasle dlake se razvijaju ispod kože, uzrokujući nelagodu i tjeskobu. Dermatolog Joel Schlezinger objašnjava da se to događa kada se dlaka zarobi, što rezultira crvenom izbočinom koja svrbi.

Važno je oduprijeti se iskušenju da upotrijebite pincetu ili pritisnete kad se bavite izraslinama na licu, jer to može dovesti do ozbiljnijih problema poput infekcije stafilokokom ili sepse. Dermatolog Andy Engelman strogo savjetuje da ne pokušavate ukloniti bilo koju vrstu izraslina na licu, jer to može oštetiti kožu i omogućiti ulaznu točku za infekciju.

Problem eskalira dalje od jednostavnog uklanjanja početnog prištića. Međutim, važno je napomenuti da nisu svi prištići jednako osjetljivi na pucanje. Izraz “urasla dlaka” odnosi se na situaciju kada dlaka ponovno izraste ispod kože, a ne prema van. Bez sumnje, ova pojava je vrlo neugodna, ali nema nikakvog značaja niti koristi.

Prema Joelu Schlezingeru, pojava urasle dlake posljedica je zarobljavanja dlake ispod kože, što dovodi do stvaranja crvene kvrge koja je često popraćena svrbežom. Važno je oduprijeti se iskušenju korištenja pinceta ili pritiska na zahvaćeno područje, budući da te radnje potencijalno mogu rezultirati težim komplikacijama poput infekcije stafilokokom ili sepse. Suprotno tome, Schlezinger preporučuje primjenu hidrokortizona za ublažavanje upale i svrbeža izazvanih herpesom u zahvaćenom području.

Kako bi se dlačicama omogućilo prirodno spuštanje, lice se pilingira. Proizvod jamči potpunu pokrivenost jednostavnim nanošenjem, bez muke se razmazuje po cijelom licu. Shhlezinger objašnjava da je virus herpes simplex uzročnik ove specifične bolesti koja se pretežno prenosi izravnim fizičkim kontaktom.

Ako osjećate blage simptome herpesa, preporuča se konzultirati se s ljekarnikom kako biste pronašli odgovarajuće lijekove bez recepta. Međutim, ako simptomi potraju, preporučljivo je potražiti pomoć liječnika kako bi se utvrdili temeljni uzroci. Milije koje se često pogrešno zamjenjuju s aknama nastaju kada keratin ostane zarobljen ispod kože, što rezultira pojavom malih bijelih točkica na licu.

Osim toga, prekomjerna proizvodnja sebuma i opekline od sunca dodatno pridonose ovom problemu. Schlezinger savjetuje da ne pokušavate ručno izvući prljavštinu ili ulje jer ćete time samo oštetiti kožu. Tvari koje drže prljavštinu ili ulje ispod površine zarobljene su stanice kože koje se ne mogu lako ukloniti rukom. Ako vas te mrlje muče, preporučljivo je potražiti pomoć dermatologa koji će ih po potrebi profesionalno ukloniti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here