Pjesmu “Recka na zidu” Lidije Palurović iz 90-ih sjećaju se gotovo svi.

Od svih zvijezda koje su tijekom devedesetih gradile i širile svoje karijere, sigurno se netko sjeća pjevačice Lidije Palurović, koja je tada važila za jednu od najzgodnijih.

Njeni hitovi “Nisam te birala ja”, “Ko si ti”, “Rečka na zidu” i “Ne kuni me” samo su neki od njenih hitova koji se i danas pevu, a pevačica je odlučila da se povuče sa muzičke scene upravo na vrhuncu svoje popularnosti.

U svojoj karijeri do 2005. godine Lidija se odlikovala odličnim glazbenim spotovima, ali i uvježbanim glasom. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Beogradu, nakon čega je radila kao profesor glazbe.

Ipak, na kraju je, čini se, potpuno odustala od glazbe. Lidija danas živi u Kragujevcu i radi kao profesorica engleskog jezika.

Posljednji nastup imala je na Radio festivalu 2004. godine, pjevajući pjesmu “Utopia” nakon čega se njezinoj glazbi gubi svaki trag.

Nekoliko njezinih najvećih hitova još uvijek vrte neke radio postaje.

 

 

 

Rizik od kardiovaskularnih bolesti — glavnog ubojice u cijelom svijetu — može se povećati lošim oralnim zdravljem. Iako veza između ova dva problema može zvučati iznenađujuće, teorija kaže da neodgovarajuća njega zuba ili nedostatak zuba omogućuje štetnim bakterijama da uđu u krvotok i izazovu infekciju koja bi kasnije mogla rezultirati upalom i, posljedično, ožiljcima, oštećenjem srčani mišić.

Nedavna istraživanja otkrivaju da se gubitak značajnog broja zuba može povezati s povećanom vjerojatnošću smrti pacijenta zbog bolesti srca, moždanog udara i drugih kardiovaskularnih problema. Odnosi oralnog zdravlja i kardiovaskularnog sustava. Poznati čimbenici rizika za zdravlje srca uključuju pušenje, pretjerano naprezanje, dijabetes melitus, razine kolesterola i tlak – među ostalima. Mnogo je čimbenika stavljeno na hrpu; nije ni čudo što je istraživačima bilo teško utvrditi uzročnost između gubitka zuba i razvoja kardiovaskularnih bolesti.

Iako je nekoliko istraživača, uključujući analizu iz 2018., otkrilo da je povezanost između gubitka zuba i bolesti srca smanjena kada se prilagodi za pušenje, drugi su ponovili ideju o vjerojatnoj uzročno-posljedičnoj vezi. Slijede primjeri čimbenika povezanih sa zdravljem srca: pušenje, visoka razina tjelovježbe, dijabetes, kolesterol i šećer u krvi. Istraživači su u nedavnoj meta-analizi procijenili podatke iz 12 studija koje su pratile vezu između oralnog zdravlja i kardiovaskularnih ishoda među pojedincima u dobi od 3 do 49 godina.

Istraživanje je pokazalo da su osobe koje su izgubile sve zube ili većinu njih imale 66 posto veći rizik od smrti od uzroka povezanih sa srcem nego osobe koje su zadržale većinu zuba. Odnos između većeg gubitka zuba i smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti pojačan je uočenim povećanim rizikom, osobito kod ljudi s 22 ili više izgubljenih zuba.

Čak i nakon prilagodbe za dob, pušenje i druge takve varijable povezane sa srčanim bolestima, rizik je ostao evidentan. Gubitak zuba može se smatrati glavnim pristupom smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti u svjetlu boljeg zdravlja zubi. Zaključno, iako iz ovog istraživanja ne bismo išli tako daleko da kažemo da gubitak zuba uzrokuje bolesti srca, ono ipak pokazuje povezanost.

Poboljšanje oralnog zdravlja: nova strategija i vjerojatno temeljna metoda za smanjenje pojave kardiovaskularnih bolesti, posebno kod starijih osoba i onih s ograničenim pristupom stomatološkim uslugama. U 2019. globalna statistika smrtnosti pokazala je da je jedna od tri smrti bila posljedica kardiovaskularnih bolesti koje uključuju srčani udar, moždani udar i zatajenje srca. Ovo naglašava da održavanje dobrog oralnog zdravlja ne uzimamo zdravo za gotovo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here